İyi Enerji Kötü Enerji

SORU:
Selamünaleyküm Hocam.
Hocam, mümin bir kimseye bakarak onun iyi veya kötü kimse olduğunu anlaması mümkün mü?
Bazı takva sahibi yaşlı zatlar yine takva sahibi iyi bir insanla karşılaştığında “Seni görünce içime huzur doluyor diyor”.
Aynı zatlar kötü dedikodu yapan bir insanla oturduklarında ağırlık çöktüğünü ve mutsuz olduklarını söylüyorlar. Hocam ben köyde kalıyorum. Köyümüzde böyle insanlar var çok şükür temiz kalpli insanlar.
Bu insanlar kötüyü doğrudan iyiyi kötüden ayırabilirler mi hocam?

CEVAP:

Aleykümselam Mustafa kardeşim.
Şeriat zahire bakar denilir ya, sırf niyet okuyarak bir kimseye “şu adam kötüdür” demek suizan olur. Suizan ise büyük günahtır.
Bir kimse büyük günahları açıktan işliyorsa mesela; namaz kılmıyor, içki içiyor, zina ediyor, insanları dolandırıyor, yalancı ve kumarbaz ve tefecilik yapıyorsa böyle bir kimse fasıktır. O kötü adamdır ona iyi denilemez.
Böyle kimselerin “kalbe bak kalbim temiz” demeleri büyük yalandır. Küpün içinde ne varsa dışına o sızar.
İyi ve temiz insanlar güzel kokan tatlı meyveli bir ağaç gibidir. Onun yanından geçildiğinde kokusu insanı mest eder. Onunla sohbet etsen tatlı meyve yemiş gibi için hoş olur. Böyle insanların bakışları pozitif enerji saçar. Bunların nazarları kalplere gıdadır.
Böylesi iyi insanlardan ancak temiz insanlar pozitif enerji alır. Kötü insanlar ise şeker hastası gibidir. Bal yerler ama baldan zehirlenirler.
Ancak bunların kalplerinde zerre kadar iman varsa onlara bu insanları sözü sohbet ve nazarı peyderpey şifa olur.

Kötü insanlar da kötü kokan leş gibidir. Yanından geçen temiz insanları rahatsız eder. Yani bunların görüntüsü insana ağırlık verir. Onunla sohbet etsen zehirli mantar yemiş gibi başın döner.
Ancak onunla konuşan insan da onun gibi kötü ise onu etkilemez. Hatta onun yanında bulunmaktan hoşlanır. Leş yiyen sırtlan ve akbabaların leşten hoşlanması gibi kötü kimsenin çevresinde bulunmaktan tad alırlar..

Öyle ise bir kimse kötü kimselerle arkadaşlık yapıyorsa o kimse hemen  kendini sorgulamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir cevap yazın