Kur’an’ı Anlayamamak

SORU(İlyas): Hocam bazı insanlar Kuran’ı Türkçe okudum ve ateist oldum diyor. Kuran hemen anlaşılacak bir şey mi ve söyledikleri bahaneler Hz Muhammed (sav) hayatı, cariyeleri, köleleri vs. şeyler anlatılıyor. Kuran deniliyor ve Rabbi zül-Celal böyle bir kitapta bir peygamberin hayatını neden anlatır işte insanları ayıran savaşa teşvik eden ayetleri Allah nasıl indirir diyorlar sizce ne düşünüyorsunuz ?

Bazı kimseler Türkçe Kur’an okudum ama ateist oldum diyorlar. Onların söyledikleri gibi Türkçe Kur’an olmaz. Türkçe’ye çevrilen mealler çevirenin ilmi kadar Kur’an’dan bir alıntı olur ancak. Yani okyanusun kenarında duran bir adamın okyanustan kabı ve taşıyacağı kadar su alması gibidir.

Bir kimse okyanustan ne kadar su alabilir?!
Kur’an’ı Kerim bir İlahi kelamdır. O ne bir tarih, ve ne de matematik, fizik ve kimya kitabı değildir. Hele roman, başlı başına bir hikaye kitabı veya masal kitabı hiç değildir.
Kur’an’ın kelimeleri, harfleri sesleri mahluktur. Aslı ise yani; Kelam-ı Nefsisi ise Allahu Tealanın kelam sıfatıdır. O sebeple ulema ona İlahi kelam demişlerdir.
Kur’an’ın sure ve ayetleri, çoğunlukla olayların akabinde inzal olmuştur. Kur’an’ın indirilme sebebini, ayetler hakkında Rasulullah’ın Kur’an’ın açıklaması olan hadisi şerifleri, çağdaş bilimlere ışık tutan ayetleri açıklayan bilim adamlarının izahatını bilmeden Kur’an’ı bir roman gibi okuyanlar sapıtır, hatta ateist olurlar…
O sebeple deriz ki meal değil, kıymetli tefsirleri okuyarak Kur’an’ı anlamaya çalışmalıyız.
Kur’an’ın, bazı peygamberlerin hayatını anlatılması, yahudi ve hıristiyanların peygamberler hakkında uydurdukları yalanların açığa çıkması içindir ve ayn zamanda o kıssalarda bir çok hikmetlerden öğüt ve ibret almamız içindir.
Tabi anlayanlara.. kibirlenip eşek anlayışsızlığına bürünenlere değil.
Özetle Kur’an da hiç bir abes kelime ve cümle yoktur.
“Ona temizlenenlerden başkası el süremez.” (Vakıa/79)
Mezkür ayette iki ayrı anlam vardır.
Zahiri manası; cünüp ve abdestsiz bir kimsenin Kur’ana dokunmamasıdır.
İkincisi ise batinî manadır. İman edip kalbi ve nefsi kötülüklerden arınmamış olanlar Kur’an’ın gizli manalarına vakıf olmayacağıdır.
İman edenlere Kur’an’ın hidayet kapısı açılır. Ondan sonrası takvasına göredir. Kişinin takvası arttıkça Kur’an anlayışı artar, fıskı çoğladıkça da Kur’an anlayışı eksilir.
Kuran’ın müminleri savaşa teşvik etmesi kafirler saldırmaya kalktıkları zamandır. Yani onlar saldırmadan veya Müslüman halka zulüm yapmaya kalkışmadan önce herhangi bir saldır olmamıştır İslam tarihi boyunca…

BAZI ÂYET MEALLERİ:
“Hayır, yıldızların düştüğü yerlere yemin ederim ki.” ve:
“Bilseniz bu büyük bir yemindir.”
(Vakıa/75,76)
Bu ayetleri çağdaş astronomi ilmine vakıf olmayan sıradan insanlar mükemmel Arapça ilmine vakıf olup tercüme yapsalar ne olabilirdi ki?
Ayette yıldızların düştükleri yerler, 20. yüzyılın sonuna doğru uzayda keşfedilen yıldız mezarlıkları olan kara deliklere işaret edilmiştir. Ve bunun ne büyük bir yemin olduğu yani; kara deliklerin uzayı altüst edecek bir kuvvet olduğuna vurgu yapılmıştır.
Tabi anlayana. Yoksa eşek anlayışına sahip olanlar bu ifadeden ne anlayabilir.? Anlayamayınca da ateist olurlar.
Eğer bu atesitler Peygamberimizi ve onun varisleri olan alimlere karşı kibirli olmayıp kulak verselerdi ateist olmazlardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

“Kur’an’ı Anlayamamak” üzerine 2 yorum.

  1. “Hayır, yıldızların düştüğü yerlere yemin ederim ki.” ve:
    “Bilseniz bu büyük bir yemindir.” (Vakıa/75,76)
    Keşke bu tarz, veya ateistlerin elestirdiği ayetlere burda gercek manalarını verseniz ne kadar faydalı olur

    1. Yazımızı okuduysanız o ayetlerin manalarını da verdiğimizi görmüşsünüzdür.

Bir cevap yazın