MEZHEPLER OLMASAYDI NE OLURDU ?

bekir- dinler arası diyalog 2CEVAP:
Mezhepler olmasaydı Irak işgal edildikten sonra binlerce meal mezheplerinin çıkması gibi Müslümanların sayısı kadar kargaşa mezhepleri meydana çıkardı.

Herkes Kur’andan kendi aklı ve ilmine  göre anladığının en doğru olduğunu sanır ve  Müslümanlar tam bir kaosa ve büyük bir fitneye düşmekten asla kurtulamazlardı.
Okuma yazması olmayan ümmiler ile ilmi az olanlar asla işin içinden çıkamazlar, kendilerinden biraz daha fazla bilen yarım hocalara tabii olurlardı. Bu durum ise, “Yarım doktor candan, yarım hoca imandan eder” ata sözünü tam olarak gerçekleştirirdi. Bu da mezhebsizlerin arayıpta bulamadığı bir ortam demektir ki, işte o zaman İslam alemi diye bir medeniyet kalmaz, yok olup giderdi. Bu da hıristiyan ve yahudilerin bayramı olurdu.
Bir Müslüman dünya ve ahiret kurtuluşunu istiyorsa dinini, ehl-i sünnet alimlerinin Kur’an ve Sahih hadis-i şeriflere dayalı olan İlmihallerinden öğrenmeli ve öğretmelidir. Aksi takdirde diğer yollar cehenneme açılan birer dalalet çukurudur…

(Visited 1.184 times, 1 visits today)
DIKKAT: Sitemize ya da yazarlarımıza hakaret veya küfür eden ve yazarlarımızı tehdit eden şahısların IP adresleri ve giriş saatleri sistemimiz tarafından kaydedilmektedir. Avukatımız aracılığıyla bu kişiler hakkında gerekli yasal işlemler başlatılacaktır. Yorum göndermeden önce nezaket kurallarına dikkat ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkat! Yorum yazmadan önce aşağıdaki uyarıyı okuyunuz:
5237 S.lı Türk Ceza Kanunu MADDE 125 Hakaret (1) Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.
(2) Fiilin, mağduru muhatap alan sesli, yazılı veya görüntülü bir iletiyle işlenmesi halinde, yukarıdaki fıkrada belirtilen cezaya hükmolunur.

Türk Ceza Kanununun yukarıda belirtilen maddelerine göre, sitemiz veya yazarlarımızın onur, şeref ve saygınlığını zedelemeye yönelik mesajlar gönderenler hakkında  gerekli yasal haklarımızı kullanacağımızı önceden bildiririz. Yorum yazarken nezaket kurallarına dikkat ediniz.

“MEZHEPLER OLMASAYDI NE OLURDU ?” üzerine 2 yorum.

 1. Peki, peygamber öldükten sonra mezheplerin kurulduğu tarihe kadar 400 yıl neden dağılmadı da şimdi dağılacak ki.Kaldı ki mezhepler İslam’ı parçalayan ve bu nedenle din içinde savaşlar olmuştur.Eger mezhepler zarurî olsa idi Hz.Peygamber bunu emrederdi.

  1. Allahu Teala Kuran’da “şehitlere ölüler demeyiniz” buyurmuştur. Bizler nasıl olur da insanların ve cinlerin ve şehidlerin Peygamberine ölü diyebiliriz? Oysaki Peygamberimiz sahih bir hadisinde “Peygamberler kabirlerinde namaz kılar” buyurmuştur.
   Mezhepler Rasulullahtan sonra kurulmadı Rasulullah ile kuruldu ama adı konmamıştı. Hele 400 yıl sonra hiç öyle bir şey olmadı. Bilgi kaynağınız yanlıştır.
   Mezhepler arası savaşda olmadı. İngilizler İslam coğrafyasını işgal edinceye kadar hiç olmadı bu konuda çok cahilsiniz.
   Sizin sorduğunuz sorunun cevapları altta yazdığım linktedir lütfen orayı okuyup aydınlanın ve ingilizlerin mezhepsizlik oyununa gelmeyiniz..

   Çok dikkatli ve ön yargısız okursanız gerçeği anlarsınız aksi halde gözünüzden girer aklınızdan çıkar. Yani idrak edemezsiniz.

   https://islamdergisi.com/fikih/mezhep-nedir-mezheplere-gerek-varmidir-nicin-4-mehep-vardir/

Bir cevap yazın