Şefaati İnkar Küfürdür

şefaatKıyamet günü peygamberlerin, alimlerin ve şehidlerin şefaat edeceği ayetlerle, sahih hadislerle ve ehli sünnet alimlerinin ittifakı ile mevcuttur. Her kim ki şefaati inkar ediyorsa o münkir kişi, mevzu ile alakalı mevcut ayet ve hadisi şerifleri inkar ettiği için küfre girmiş demektir.
Allahu Teala buyuruyor(mealen):
– “O gün, Rahmân’ın kendisine izin verdiği ve sözünden hoşnud olduğu kimselerden başkasının şefaatı fayda vermez.” (Tâhâ-109)

Mezkür âyeti kerimede geçen, “Rahmân’ın kendisine izin verdiği ve sözünden hoşnud olduğu kimselerden başkasının şefaatı fayda vermez.” ibaresinin peygamberlere atıf olduğunu kabul etmeyenler, imanlarını gözden geçirmelidir.
Allahu Teala Peygamberimize (salât ve selâm ona olsun) atfen :
-“Rabbinin seni Makam-ı Mahmud’a (övgüye değer bir makama) yükselteceği ümit edilir.” (İsra 79) buyurdu.
Ebu Hureyre’nin(r.a.) rivayetine göre Peygamber  Efendimize bu ayette zikredilen Makam-ı Mahmud’dan sual edildi. Rasulüllah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
“Bu şefaattir” diye cevap verdi. (Kaynak: Tirmizi, Tefsir 17 (nr.3136); Beyhaki, Şuabü’l-İman, nr 300).
Bir başka hadisi şerifte:
-“Ey falan! Bize şefaat et, ey falan bize şefaat et diyecekler. Sonunda şefaat etme işi bana kalacak. İşte makam-ı Mahmud budur.” (Buhari, Tefsir 11; zekat 52)
-” Kıyamette Peygamberler, âlimler ve şehidler şefaat eder.” (Kaynak; İbni Mace )
-” Her peygamberin müstecab (Allah’ın kabul edeceği) bir duası vardır. Her peygamber o duayı yapmada acele etti. Ben ise bu duamı kıyamet gününde, ümmetime şefaat olarak kullanmak üzere sakladım (kullanmayı ahirete bıraktım). Ona inşaallah, ümmetimin şirk koşmadan ölenleri nail olacaktır.” ( Buhari-Tevhid/ 5076)
Bazı kafirler “Biz hadislere inanmıyoruz” derler. Hadisi şeriflere inanmayanların karşısına ise şu ayetlerle çıkarız:
– Biz o peygamberleri mucizelerle ve kitaplarla gönderdik. Ey Peygamberim! Sana da Kur’ân’ı indirdik ki, insanlara vahyedileni açıklayasın. Belki onlar da düşünürler. (Nahl/44)
Bu ayeti kerime Rasulullahın hadisi şeriflerinin Kuran’ın tefsiri olduğunu açıkça belirtmektedir. Hadis yok diyen bu ayeti de inkar etmiş olur. Ayeti kerimeyi inkar eden ise elbette kâfirdir.
Allahu Teala buyuruyor(mealen):
– Arkadaşınız (Muhammed) sapmadı, azmadı.
– O, hevâdan (arzularına göre) konuşmaz.
– O(nun konuşması kendisine ) vahyedilenden başkası değildir. (Necm/2,3,4)
Bu ayetler ise, Rasulullahın(sallallahu aleyhi ve sellem) kendi hevasından bir şey söylemediğinin açık beyanıdır.

(Visited 598 times, 1 visits today)
DIKKAT: Sitemize ya da yazarlarımıza hakaret veya küfür eden ve yazarlarımızı tehdit eden şahısların IP adresleri ve giriş saatleri sistemimiz tarafından kaydedilmektedir. Avukatımız aracılığıyla bu kişiler hakkında gerekli yasal işlemler başlatılacaktır. Yorum göndermeden önce nezaket kurallarına dikkat ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkat! Yorum yazmadan önce aşağıdaki uyarıyı okuyunuz:
5237 S.lı Türk Ceza Kanunu MADDE 125 Hakaret (1) Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.
(2) Fiilin, mağduru muhatap alan sesli, yazılı veya görüntülü bir iletiyle işlenmesi halinde, yukarıdaki fıkrada belirtilen cezaya hükmolunur.

Türk Ceza Kanununun yukarıda belirtilen maddelerine göre, sitemiz veya yazarlarımızın onur, şeref ve saygınlığını zedelemeye yönelik mesajlar gönderenler hakkında  gerekli yasal haklarımızı kullanacağımızı önceden bildiririz. Yorum yazarken nezaket kurallarına dikkat ediniz.

“Şefaati İnkar Küfürdür” üzerine 3 yorum.

 1. Selam. Eşim gecmişte 5 kez hatim etmiş bir insandır. Eşim Allahın varlıgına inanmıyor. Cennet ve Ceheneme de inanmıyor. Hic bir dini görevini yerine getirmiyor ve getirmekte istemiyor. Eşim dinden cıkmışmı oluyor? Bide nikahımızı tazelemek zorundamıyız?

  1. Cok sagolun. Bir sorum daha olacaktı. Peki ” bu dünyayı yaradan Allah ise neden 4 kitap var” demek ve bide peygamberlerin normal herhangi bir insan olarak görmekte bir insanı dinden cıkarıyormu?

  2. Siz de sağolunuz Ayşe hanım.
   Bu evreni yaratan elbette Allahu Tealadır.
   İlahi kitaplar dörtten daha fazladır. Ancak onların sayfaları az olduğu için onlara suhuf denir. Kitaplar ve suhuflar ihtiyaca göre indirilmiştir. Yeryüzünün çeşitli yerlerine zaman zaman yüz binin üzerinde peygamber gönderilmiştir.
   Peygamberler biyolojik olarak normal insanlar gibidir. Onlar da yerler içerler ve evlenirlerdi. Onları bizlerden üstün ve farklı kılan yüce ve temiz gönülleridir.

Bir cevap yazın