Şeytanla Güreşen Abid

Eski devirlerde Beni İsrailden odunculukla geçinen, bir âbid vardı.

Bulunduğu yerin yakınındaki bir yerin ahalisi, kutsal diye kabul ettikleri bir ağaca taparlar, ondan meded beklerlerdi.

Âbid, bir gün: «Şunların İlah diye taptıkları ağacı kesip odun edeyim, bir kavmi Allah’a isyandan kurtarmış olurum» diye düşünerek Allah rızası için ağacı kesmeye karar verdi.

Dağa doğru giderken karşısına acaip pis suratlı bir şahıs çıkarak nereye gittiğini sordu. Âbid :

– Halkın İllah diye taparak Allah’a isyan ettikleri ağacı kesmeye gidiyorum, dedi. Pis yüzlü kişi :

– Ben şeytanım… O ağacı kesmene izin vermiyorum, deyince Âbid, şeytana çok kızmıştı.

Öldürmek için hücum ederek yere yatırdı ve üzerine oturup hançerini boğazına dayadı.

Şeytan âbide:

– Ey âbid, sen beni öldüremezsin. Allah bana kıyamete kadar yaşama izni verdi. Fakat gel o ağacı kesme, seninle anlaşalım. Ben sana her gün bir altın vereyim, sen de ağacı kesmekten vazgeç. Hem el ağaca tapıyormuş, günah işliyormuş senin ağacı kesmen ne  neye yarar? Onlar başka bir ağaç bulur ona taparlar, altınını al işine bak, dedi.

Adam şeytanı bırakmıştı. Şeytan adama, akşam yatıp sabahleyin yastığının altına bakmasını söyledi ve anlaşarak ayrıldılar.

Abid akşam yatıp sabahleyin yastığının altına baktığında, altını gördü. Memnun olmuştu. Böyle bir süre devam etti adamın altınları çoğaldı ve adamın içi Allah sevgisinin yerine para hırsı ile doldu.. Şeytanın beklediği an bu an idi.  Artık adamın yastığının altına altın koymayı kesmişti. Adam kızıp baltasını aldığı gibi ağacı kesmeye gitti. Fakat yolda yine şeytanla karşılaştı. Adam şeytana bir hayli kızmıştı. Görünce:

– Seni sahtekâr seni, kandırdın beni değil mi, diyerek üzerine hücum etti.

Fakat evvelkinin tam tersine bu sefer şeytan adamı tuttuğu gibi altına aldı. Adam şaşırmıştı. Bu nasıl hâl der gibi şeytanın yüzüne bakıyordu. Şeytan pis bir kahkaha attı ve:

– Hayret ettin değil mi? Niçin bana yenildiğinin sebebini söyleyeyim: Dün sen Allah rızası için ağacı kesmeye gidiyordun. Seni değil ben, dünyadaki bütün şeytanlar bir araya gelsek yine yenemezdik. Lâkin şimdi Allah rızası için değil de, sana altını vermediğim için kızdığından gidiyorsun. İşte o yüzden bana mağlup oldun ve artık sen beni yenemezsin, dedi.

Loading

2.133 - 1
DİKKAT: Hakaret, küfür, tehdit içeren mesajlarla ilgili gerekli yasal işlemler yapılır. Tüm gönderilerde IP adresleri ve gönderim tarihi sistem tarafından kaydedilmektedir. Soru veya mesaj göndermeden önce nezaket kurallarına dikkat ediniz.

Aşağıdaki formu doldururken isim kısmında takma ad veya rumuz kullanabilirsiniz. İnternet sitesi kısmını boş bırakınız. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir. Eposta adresiniz yayımlanmaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


“Şeytanla Güreşen Abid” üzerine 8 yorum.

 1. Esselamualeykum hocam.
  Bir soru sormak istiyorum müsadenizle.
  Bir şeyh veya veli artık kendisini pek tanımıyorum. Sohbetinde sigara içen mürşid veli vs kişilerin nefsi mülhimedir. İtiraz edenler olacak elbette dedi. Sigara içen jamil değil demekki hala şeytanlardan ilham alıyor dedi.
  Şimdi bu zata bakıyorum kuran sünneti yaşıyor yakından tanımıyorum. Sigara içen mürşid velilere bakıyorum vesvese yaptım bu konuda. Çünki sigara içen bir halife tanıyorum kendisi ay gibi maşaallah. Nefsi marziyye diye biliyorum onu. Bu konuşan veli veya şeyh onun yanında sönük yıldız gibi. Haşa kıyasta etmiyorum ama. Oldukça kafamı karıştırdı. Beni ilgilenditmez ama mutmain olabilmem için yüksek ilminize ve tasavvufi terbiyenize danışmak istedim bu konuda istifade etmek istedim

  1. Aleykümselam.
   O şeyh olduğu sanılan kimse sigara içen mürşidlere hakaret etmiştir. Nakşibendi mürşidlerinden Mevlana Halid ve Seyyid Taha-i Hakkari, Gavsül Azam Seyyid Abdülhakim hazretleri de sigara içmişlerdir. Şunu öncelikle belirteyim ki ben abdi aciz şahsen 40 yıldır sigara içmiyorum. Bunu sigara içtiğim için sigarayı savunduğum sanılmasın diye belirttim.
   Nakşibendi mürşidlerinin hepsi merzıye makamında büyüklerdir.
   Sigaraya mutlak haram demek cahilliktir. Nasıl ki mübah olan yemek yemek çok yendiğinde harama giriyorsa mübah olan tütün de fazla içildiğinde harama girer.

  2. Doğru söylediniz. Ben bunu düşünmekle bile edepsizlik ettim. Allahu Zülcelal af etsin . Allahu Teala razı olsun. Teşekkür ederim.

  3. Bayramınız mübarek olsun inşaallahu teala. Ellerinizden öper bu abdi aciz fakirede dua istirham ederim. İnsatgramda sayfa aldım. Alim vs değilim kuran sünnet vs paylaşımlar yapıp hizmet etmeye çalışıyorum. Tavsiye etmem gereken bişeyler olunca bilemediğim mevzularda sizin sayfanıza giriyorum. Malum itikadı bozuk bissürü hoca var. Bende kendimi muhafaza etmeye ve bir kişide olsa hizmet etmeye namaza başlatmaya çalışıyorum. Aslında bu konudada takıntı yaptım önceleri. Acaba iyiliği emretmek kötülükten nehyetmek sizin gibi alimlerin işi. Ben bu işe kaırşmayım yanlış yapabilirim dedim. Sonra acaba vesvesemi diye sayfayı kapatmaktanda vazgeçtim. Maddi manevi duanızı rica eder ve nasihatlerinizide beklerim.

  4. Sizin de bayramı şerifiniz mübarek olsun Rabbim el öpenlerini çok kılsın Mesut kardeşim.
   Rabbim sıkıntılarınızdan halas eylesin, şeytanların ve nefsin şerrinden sizi ve ailenizi muhafaza kılsın.
   Üstlenmiş olduğunuz manevi vazifeden dolayı sizi tebrik ediyorum.
   Rabbim yar ve yardımcınız olsun.
   Rabbimiz Asr suresinde “iman edip, salih amel işleyenlerin, bir de Hakkı tavsiye edip Hak (ehli sünnet) yolu üzere bir ömür boyu sabredenlerin ancak kurtuluşunu” beyan eder.
   Ne sıkıntın olursa çekinmeden sorabilirsin. Değişik isimlerle sorma ki biz de sizi başkaları ile karıştırmayalım Mesut kardeşim.

  5. Amin ecmain. Tamam inşaallahu teala. Rabbul alemin sizi ve sizin gibileri iki cihandada aziz eylesin. Teşekkür ediyor hayırlı bayramlar diliyorum.

  6. Size de hayırlı bayramlar kardeşim. Dualarınız için bilmukabil.

Bir yanıt yazın