Soru-Cevap

Dinimizle ilgili sorularınızı aşağıdaki formu doldurup gönderebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

“Soru-Cevap” üzerine 20.545 yorum.

 1. Selamunaleyküm bekir hocam ilahi dinler kaç tanedir? bu soruma için şimdiden allah razı olsun birde hangisi geçersiz ve değiştirilmiştir?

  1. Aleykümselam Duygu hanım. “inneddîne ındallahil-islâm” ayetince Allah katında İlahi din sadece İslam’dır. Öbürleri ise bozulmuştur.

 2. Hocam Ahirette müminlere Allahın cemali gorulecek ya ..yani yarattigi tecellisimi gorulcek yoksa kadim olan Zatımı?

  1. Cennette Allahu tealanın tecellileri değil, cemal(güzellik) sıfatı nasılsız niçinsiz hiç bir şeye benzemeyerek, gözsüz görülecektir.

  2. Hocam Cemal sıfatını bilmiyorum Zati subuti sifatlarda gormemistim Cemali demek Zatımı demek oluyodu?

  3. Allahu Tealanın Zati ve Subuti sıfatlarından başka 99 esma-i hüsnâsı vardır. El-Cemâl ve El-Celâl ismi şerifleri de O’nun sıfatlarından biridir.
   Bunların künhünü(aslını) düşünmeye kalma küfre girersin.

  4. Tamam hocam Allah razi olsun Sadece bu sıfatların Allahın zatınin ne kendisi nede ayrısı olduguna inanmam gerekiyo degilmi

  5. Allahu Tealanın sıfat ve esmaları zatının aynısı da değil gayrisi de değildir.

 3. Ubade bin Samit (Radiyallahu Anh) şöyle dedi: “Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem): ‘Cennette yüz derece vardır. Her derecenin arası gökle yer arası gibidir. Firdevs en yüksek derecedir. Firdevs cennetinde dört ırmak akar. O ırmakların üzerinde arş vardır. Allah’tan cenneti istediğiniz vakit, Firdevs’i isteyin. Firdevs önceki sadık müminlerin meskenidir. Firdevs’in sahiplerinin meskeni Rahman’ın arşının altındadır’ buyurdu.” (Müsned: 21627)

  Muâz b. Cebel (r.a.)’den rivâyete göre, Rasûlullah (s.a.v.) şöyle buyurdu: “Kim, Ramazan orucunu tutar, namazlarını kılar, Ka’be’yi hacceder -zekatı söyledi mi söylemedi mi hatırlamıyorum- doğduğu ülkede kalsa da Allah yolunda hicret etse de Allah onu mutlaka bağışlayacaktır.” Muâz: “Bunu Müslümanlara aktarayım mı?” dedi. Bunun üzerine Rasûlullah (s.a.v.) şöyle buyurdu: “Bırak insanları! Kulluk yapmakta yarış edip çalışsınlar çünkü Cennet’te yüz derece vardır. Her bir derece arasındaki mesafe gökle yer arası kadardır. Cennetlerin en güzel ve yüksek dereceli olanı Firdevs Cenneti olup; Rahman’ın arşı bunun üzerindedir. Cennetlerin bütün nehirleri buradan fışkırır. Allah’tan Cenneti isteyeceğinizde Firdevs Cennetini isteyiniz.” (Müsned: 21073)

  Hocam bu farklı hadisler de geçen dereceler farklı dereceler midir ? Her hadis farklı bir yüz derece mi ? Hayırlı cumalar.

  1. HER İKİ HADİS-İ ŞERİFDE DE “Cennette yüz derece vardır. Her derecenin arası gökle yer arası gibidir.” buyurulmaktadır. Bu dereceler metre ile ölçülecek türden değildir. Bunlar manevidir.
   Misal: “Ali’nin ahlakı Hasan’dan on derece daha üsttedir” denilirken bu metre ile ölçülecek cinsten olmadığı bariz bellidir.

 4. Selamun Aleykum hocam. Hocam okudugum sinifta birisi, bir adamin elinde tesbih gordu. Ancak tesbihe cok fazla benzemiyordu. Ucgen gibi, buyuk-buyuk ve uzerinde tahminen 7-8 tane vardi. Caydan altligina benziyordu biraz. Bu arkadas tesbihi kullanana saka amacli “o caydan altligi mi?” diye sordu. Cunki soranin kendisi bile onun tesbih olup olmadigindan emin degildi. Bu arkadas kufre mi girdi? Selamun Aleykum.

 5. selamünaleyküm hocam belki kızacaksınız yine aynı seyleri soruyorum diye ama yardiminiza ihtiyacim var bir yerde diyordu ki ıslak şekilde idrarlı camasirlari camasir makinesine attiginizda camasir makinesi necis olur ıslaklık makineye de gecer boylece her sey necis olur, dogru mu hocam ben idrarla ıslandıgı gibi cikarip makineye attim her sey necis mi oldu simdi lütfen cevap verebilir misiniz

  1. Aleykümselam.
   O fetvayı veren kimse cahildir. Çamaşır makinasının nasıl çalıştığını bilmeyecek kadar aptaldır. Sen de ona inandın.

  2. sağ olun hocam. bir de ben ogrenciyim ve gecenin gec saatlerinde camasir makinesi calistiyorum bazen. millet uyuyodur belki diye dusunuyorum bi yandan da rahatsız ederek kul hakkına mı giriyorum diye dusunuyorum. daha hic sikayet gelmedi camasir makinesinden rahatsız olduk diye ama bu sekilde hakka girer miyim hocam millet rahatsızlığını dile getirmese bile.

  3. Çamaşırlarınızı biriktirip makinenizi cumartesi-pazar günleri öğleden sonra çalıştırınız. Kimseyi rahatsız etmeye hakkınız yok.
   İdrarını tutamıyorsan tedavi ol, bez kullan.

 6. Hocam hayırlı günler .. evli bir bayan var ve çok sıkıntıda bunalımda .. üniversite zamanı kendisi ile evlenmek isteyen bir arkadaşıyla evlendikten sonra mesajla konuşuyor eşinin bundan haberi Yok .. karşıdaki kişi de nişanlı kendisinde kötü niyet Yok..bu konuşma da sadece eski okul yıllarına dayalı bir konuşma .. kaç yıldır birbirlerini görmedikleri için kadın bir gaflette bulunup sadece yüzünün olduğu fotoğrafı atıyor. Konuşma sırasında kadının aklında bazı kötü düşünceler geçiyor şehvetle alakalı.. fakat bunı karşı taraf kesinlikle bilmiyor .. kadın daha sonra yaptığının yanlış olduğunu eşinden habersiz arkadaş dahi olsa konuşmayacağımı dile getiriyor ve bir daha konuşmamak üzere kapatıyor ..
  Bu kadın gözyaşları içinde tevbe ediyor çok ama çol pişman keşke yapmasaydım nasıl yaparım gibi sorular aklını kemiriyor ..tevbesinde kararlı.. içindeki huzursuzluk nasıl geçer hocam .. eşinin hakkına girdi mi helalik alması gerekir mi..tevbe ettiği halde eşinin hakkına girdiği için çok kötü durumda ..vesvese geliyor sürekli eşine söyle nasıl yüzüne bakıyorsun gibi..
  tekrar belirteyim hocam konuşma sosyal medyada mesajla gerçekleşiyor .. karşı taraf kadının aklımdan geçen kötü nefsi düşüncelerden habersizdi .ve bu kadın eşini çok seviyor nasıl böyle birşey yaptım diye kendisini yiyip bitiriyor suçluyor ..
  Bu günahtan tevbe ettikten sonra neden bu kadar huzursuz sürekli eşe itiraf duygusu var hocam ..cevabını iz için Allah şimdiden razı olsun

  1. Hayırlı günler Tevbekar Anne.
   O erkeğin iyi niyetli göründüğüne aldanmamak lazım. Erkeğin de en az bayanın aklından geçen kötü şeyler mutlaka geçmiştir.
   Onların yaptığı her ne kadar iyi niyetle olsa da kötü bir işe(zinaya) dönme durumu her zaman mümkündür.. O sebepledir ki Allahu Teala Kuran’da “zinaya yaklaşma” buyurmuştur. Yani zinaya götüren her iş haramdır. Neyse ki o bayan hidayete ermiş de bir yanlış yapmadan pişman olmuş tövbe etmiştir.
   Allahu Tealanın kutsal isimlerinden biri de Et-Tevvâb’tır. Yani Allah bütün tövbeleri kabul edicidir. Yeter ki kul o günaha bir daha dönmesin.
   Allahu Teala buyurdu ki(mealen):
   – “De ki: “Ey haddi aşarak nefislerine karşı israf etmiş olan kullarım! Allah’ın rahmetinden ümid kesmeyin. Çünkü Allah, bütün günahları(tövbe ile) bağışlar. Şüphesiz ki O, çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir.”
   (Sure-i Zümer, Âyet; 53)
   – “Onun için ümidi kesmeyin de başınıza azab gelmeden önce tevbe ile Rabbinize yönelin ve O’na teslim olun. Sonra kurtulamazsınız.” (Sure-i Zümer, Âyet; 54)
   O bayana selam söyleyin Allahın affından ümit kesmek küfürdür. Tövbeden sonra içine gelen “acaba affolundum mu” düşüncelerini aklından silsin. Çünkü tövbe ile günahlar silinir.
   Durumundan kocasına veya başkalarına asla söz etmesin. Yoksa tövbesi kabul olmaz.
   Aradan yanlış bir iş geçmediği için kocasına karşı rahat davransın. Herkesin benzer günahları olmuştur. Allah ayıpları örtücüdür. Yoksa kim kimin yüzüne bakabilirdi.?

  2. Hocam cevabınız için çok teşekkür ediyorum Allah razı olsun..yani helallik almasına gerek yoktur boşuna fitne çıkar diyorsunuz ..kadın öyle kötü durumda ki o kadar pişman ki.. cevabınız yüreğine su serpecektir..

  3. Helallik alacak bir durum yoktur. Onu cahiller uydurmaktadır. Gayet müsterih olsun ibadetlerini yapıp işine baksın. Benden selam söyle o kardeşime.

  4. Çok teşekkür ediyorum Allah razı olsun..
   hocam bir de ben bir soru sormak istiyorum üveysilik zikri geçen arkadaş çek dedi..ben de internette araştırdım ikilemde kaldım .bu konu hakkındaki düşünceniz nedir

 7. Selamunaleykum hocam gecen arkadasimla sohbet ediyordum ve demistim sahabiler cennetle mujdelenmelerine ragmen Allah korkusu vardi Allahin azabindan korkuyolardi ve bende demistim bizim allahtan Daha cok korkmamiz lazim demi hani bizim gunahimiz sahabelerden Daha cok oyuzden bu soz tehlikelimidir hocam hic Bir kotu niyetim yoktu ama yani bizim gunahimiz Daha cokya onlar sonucta cennetle mujdelendiler biz once cennete mi girecegiz cehennememi girecegiz bilmiyoruz

  1. Aleykümselam.
   Allahu Teala Kur’an’da “Allah’tan ancak gerçek mana da alimler korkar” buyurmaktadır. Sahabe efendilerimiz ise bizlerden elbette daha çok alim idiler. Kim Allahu tealayı ne kadar tanırsa O’na olan korkusu ve sevgisi o kadar çok olur. O sözünüz de küfür alameti yoktur. Bizim marifet ilmimiz daha az olduğu için korkumuz ve sevgimiz eksiktir.

 8. Selamünaleyküm hocam, bazı gençler site duvarlarına, apartmanlara müstehcen ve siyasi şeyler yazıyorlar sprey boyayla. Ben kendi sistemdekini koyu renkle kapattım. Civardaki diğer sitelerdekini de ben silmezsem günaha girer miyim?

  1. Aleykümselam.
   Başkalarının duvarlarına izinsiz olarak olumlu veya olumsuz yazılar yazmak, resimler çizmek kul hakkıdır.
   Siz kendi duvarınızdan sorumlusunuz.

 9. Selamun Aleykum hocam. Bir kişi harami nimet sanıp ama harama nimet demeden, duasinda “Rabbim bana verdiğin bütün helal nimetler için sana sonsuz sayda şükürler olsun” dese, niyetinde harama helal demek olmasa kufre mi girer?

  1. Aleykümselam.
   Bir kimse “harama helal” demese de “haramı helal” bilse yine de küfürdür.

  2. Harami helal sanmaktan kastım, adam sadece şüpheye düşmüş (emin olmamış).
   Son bir sorum olacaktı hocam. Bu kişinin böyle dua etmesinin sebebi, onceler bu kişi “Ya rabbi bana verdiğin bütün nimetler için sana sonsuz sayda şükürler olsun” dua ediyormuş. Ama harami nimet sandığı ve harama şükür etmek istemediği için böyle yapmış. Bu kişi yinede küfüre mi düşmüştür?

  3. O kişi onlarla uğraşmasın doğrudan “bilerek bilmeyerek küfür ve şirke düştü isem ben hepsine pişman oldum bir daha asla ona dönmeyeceğim” desin.

  1. Mervesu hanım Allahu Teala sizden razı olsun. Sizin de miraç kandiliniz mübarek olsun Rabbim dualarınızı kabul etsin.

 10. selamun aleyküm
  hocam, bir daha gıybet edilince müdahele etmezsem her etmediğim müdahele için 20 lira sadaka verecem diye söz vermek caiz mi? vallahi mi demem lazım?

  1. Aleykümselam.
   O kadar çok paran mı var? Yemin de etme adak da adama.
   Bidat ve dalalet ehlinin aleyhinde konuşmak fasıkların fısklarını anlatmak gıybet değildir. Geriye kalan müminlerin hakkında kötü konuşulursa orayı terk etmek en doğru yoldur. Müdahaleyi belki zamansız yaparsın kaş yapıyorum derken göz çıkarmış olursun.

 11. Selamunaleyküm hocam benim bir arkadaş vardı ona borç para verdim sonra dedi 100 tl vereyim 25 tlsine gel yemek ye ben dedim hayır onuda ver ben yemek yemek istemiyorum belki parayı cebe atacan belki vermemek için yemek yedirecendedim cafede şüpelere takıldım hocam buna mesaj attım insanca müslümanca affedersiniz beni bir daha sorma arama iki yabancıyız artık küstü hocam bende zor durumdayım işsizisim evde inanın yumurta patates çorba yemekten yada etsiz yemek yemekten gına geldi adam hiç halimden anlamadı ve paramı verdi ayrıldı hocam bu insanı takmaya gerek varmı zorlamaya gerek varmı barışmak için o beni takmıyor bende onu takmayacağım dedim bu yaptığım doğrumu yaşlarımız 24 20 hani derler ya seni sormayanı sende sorma bende bu hesap yaptım ama küslük iyi bir şey değil dinimizce kim haklı çıkıcak kıyamet günü mahşerde kim ceza yer

  1. Aleykümselam.
   Siz ondan ne kadar alacaklısınız? Ne kadarını vermek istemdi açık yazınız

 12. Hocam rüyamda etrafı haç işareti ile dolu bir kargı taşıyordum bunun kötü bir anlamı var mıdır ?

 13. Selamun Aleykum hocam. Azerbaycan dan yazıyorum. Burdaki okullar tağuti sistemden ibaret. Okulun müdürü çocukları çalıştırıyor. Böyle okula gitmek küfür müdür ve Bu çocuklar bu okul için çalıştıklarindan dolayı kufre mi giriyor? Selametle kalın.

  1. Aleykümselam Azeri Türk kardeşim.
   İktidar zalimlerin eline geçtiği vakit kalben katılmamakla birlikte takiye yapmak caizdir. Aksi halde çocukları okutmayarak meydanı onlara bırakmış olursunuz. Onlar ne öğretirse öğretsin çocuklar önce anne-babalarına inanırlar. Gün olur Allah yer değiştirir. Ama bizler de gayret etmeliyiz. Karşı durarak harcanıp yok olmak caiz değildir. Amacınıza yaklaşana dek niyetlerinizi gizli tutunuz.

 14. Hocam hayırlı günler. Bi bayanla bi erkek arkadaş olamaz mı yani sınıf arkadaşlığı, iş arkadaşlığı. Hatta yıl olmuş 2018 hala arkadaş olamaz diyenler var hayret birşey demiştim bi ara…
  Oturup dersle ya da işle ilgili konuşamazlar mı? Mesela ben genelde bacım, kardeşim derim ama zor zamanlarında da yardım etmeye çalışırım. Mesela bi hanım kardeşimin para sıkıntısı vardı borç verdim, ailevi sorunları vardı gittim ailesiyle görüştüm. Bunları belli bi mesafe koyarak yapıyorum hocam asla kötü bi niyetle ya da maksatla yapmıyorum.. Bu günah mıdır?

  1. Hayırlı günler.
   Şeriatın belirlediği ölçüleri korursanız elbette herhangi bir bayana fitneye sebep olmayacak şekilde yardımcı olabilirsiniz. Ama neden yaşlı aciz kadınlara değil de genç ve güzel kızlara, kadınlara erkekler yardımcı olmaya ve arkadaşlıklar kurmaya çalışıyorlar acaba.?

  2. Yok hocam ben yaşlı teyzelerimize de yardım ediyorum çoğu zaman ellerindeki poşetleri alır evlerine kadar taşırım, trafikte karşıdan karşıya geçiririm. Rabbim doğru yolda doğru şuurla yürümeyi nasip etsin. Ama tabi haklısınız genel anlamda insanlar dediğiniz gibi yapıyor. Rabbim hidayet versin onlara.
   Allah razı olsun hocam teşekkürler

  3. Rica ederim. Ben o deyimi genel anlamda değinmek istemiştim.

 15. Sayın hocam fotokopi cekttirmekle alakalı sorum olcakti..malum öğrenciyiz soru bankaları vs kıtaplar alıyoruz orjinali çok pahalı olduğundan fotokopi alıyoruz.bunun hükmü nedir değişik şeyler duydum da hocam..ve daha önce aldıklarımizim durumu ne olcak.kullanmali mi ..tesekur ederim

  1. Emeğe saygı kul hakkıdır.
   Adam emek vermiş masraf etmiş vergi vermiş kitap yazmış birileri de işi bedavaya getirmek için kopyalayıp kul hakkına girmektedir.
   Daha önce yapıldıysa tövbe edip kitap sahibine ulaşmaya çalışmak ve helalleşmek lazım.

  2. Dehşet bir şey bu
   .butun gençler öğrenciler hep böyle alıyor kitapları ben dahil. bu kul hakları nasıl olcak ..allah affetsin .saolun hocam.

 16. hocam selamun aleykum

  hocam benim dedem evlenmek istiyor biz istemiyoruz ve bize kustu
  ve nerdeyse 6 aydir konusmuyor bizle
  hakkini almak istiyoruz istemiyor

  hocam dedem 73yasinda ve bir tane kiz gordu ve onunla evlenmek istiyorlar
  dayilarim teyzelerim yani herkes karsi buna

  cunku kadin benim kizlarimdan kucuk
  hocam dedem bize haram degil diyor
  hocam kiz dedim gibi benim kizlarimdan yasit nerdeyse

  dedemiz bize peygamberimiz de genc kizla evlendi diyor
  hocam ne yapmaliyiz

  1. Aleykümselam.
   Kız veya kız tarafı kızlarının neden dedenizle evlenmesine istesin.?
   Dedeniz 73 yaşında ise, siz torunu olarak kaç yaşındasınız ki dedeniz sizin kızınız yaşındaki birisi ile evlenmeye kalkıyor?
   ***
   Peygamberimiz(aleyhisselam) torunu yaşında birisiyle evlenmedi kızı yaşı yaşında olan Ayşe annemizle evlendi. peygamberimiz o sıralarda 50 yaşında, Ayşe annemiz ise 17 yaşında idi.
   Ayrıca Peygamberimiz, “Kızlarınızı ihtiyarlarla evlendirmeyin” buyurdu.
   Dedeniz kafasına takmış meğer bu mevzuyu vazgeçeceğini sanmam. Ancak dedenize haber vermeden kız tarafını vazgeçirmeye çalışınız. Sonra da dedenize tamam evlenebilirsin diye önünü açınız. Tabi dedeniz varlıklı birisi ise malına göz koyan kız tarafının tuzağına da düşmeyesiniz.

 17. işyerimiz bahçe ile çevrili bir yer ve patronumun binasının altında bulunuyor .patronum hacca da gitti 5 vakitte namaz kılıyor.benim sorum işyerinin önünde kedilere mama vermememi istemiyor.Kedilerin pisliğini temizliyor muş kediler kadar temiz bir canli var mı acaba.kendileri ise dairelerinden aşağı bahçeye çöp atıyorlar .sorum şu ben buna nasıl bir cevap vermeliyim. onları yaratan düşünsün diyor saçma saçma konuşuyor

  1. Yüksel hanım hayvanlara kötü davranmak tabi ki günahtır. Lakin kedilerden bazı kimseler rahatsız olabilir. Eğer bu işi yapacaksanız açık alanda değil de başkalarını rahatsız etmeyecek kapalı bir ortamı seçmelisiniz yoksa kul hakkı olur.

 18. Selamunaleyküm hocam önceden haramlardan çıkamıyordum ama artık allahu tealanın yolunun ne kadar kudretli kazançlı olduğunu anladım ve ocak ayında günahları terk ettim önce küçük günahları sonra büyük günahları terk ettim üstüne tövbe istigfar ettim 2 rekat namazla yani 3 aydır haramlardan uzağım hocam ileriki aylarda yani senelerde zamanlarıda haramsız yaşamak için ne yapmalıyım yani kısaca ömrümü nasıl bitirmeliyim allaha karşı 5 vakit namazda başladım ve boşlukta hissetmiyorum sanki ibadetlerim sepet sepet doluyor ama eskilere dönmemek için ne yapmalıyım? boş işlerdende uzağım

  1. Aleykümselam Serhat kardeşim. Rabbim tövbeni makbul dünya ve ahiretini mamur eylesin.
   Bize bundan böyle ne yapacağını yazmışsın. Senin öncelikle yapacağın şey şudur:
   Beş vakit namazını camilerde kılarken şu linkimizdeki bilgileri de okuyup uygulayacaksın Sakınılması gerekenlerden sakınacaksın: Linki TIKLA:
   https://islamdergisi.com/genel/dinden-cikaran-sozler/

   Bunları okuduktan sonra tekrar sorunuz.

 19. selamun aleyküm
  hocam sorularla islamiyetde böyle denilmiş, laki ehli sünnet hocaefendiler ihtilata hiçbir surette cevaz vermiyor diye biliyorum. Acaba aşağıdaki uygulama hicab ayetinden evvel mi vuku’ bulmuştur?

  “İşte, bu nevi istenmeyen hallere meydan verilebileceği için, kadın ve erkek davetlilerin ayrı ayrı oturmaları ve zaruret olmadan birbirlerini görmemeleri en emin yoldur. Ancak bu kötü duygulara kapılmaktan emin olunduğu zaman, kadının tesettüre riayet ettiği ve tahrik edici davranışların bulunmadığı zamanlarda, ev hanımının erkek misafirlere hizmet edebilmesinin caiz oluşu hakkında Buharı ve Müslim’de, şöyle bir hadis zikredilmektedir:

  “Hz. Ebû Üseyd, düğününde Peygamberimizi (asm) ve bazı sahabîleri davet etti. Misafirlere hizmeti hanımı [gelin] yapıyordu. Geceden, bir taş kabın içine hurma ıslatmıştı. Peygamberimiz yemeği bitirince, hurmaları ezdi, sulandırdı, şerbet yapıp misafirlere ikram etti.”(12)

  Bu hadisi zikreden muhaddisler, fitneden emin olmak şartıyla bir kadın, kocasının misafirlerine hizmet edebileceği hükmünü çıkarmaktadırlar”

  1. Aleykümselam.
   Yakın akrabaların olduğu mecliste o mümkün olabilir. Ama daha evla olan evde genç delikanlı veya baliğ olmamış kız varsa onların o hizmeti yapması daha uygundur.

Bir cevap yazın