Soru-Cevap

Dinimizle ilgili sorularınızı aşağıdaki formu doldurup gönderebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

“Soru-Cevap” üzerine 18.143 yorum.

 1. Hocam kafirlerin muhammed kuranı kendi yazdı iftirasiyla alakali bişi dicem

  Şu soruya nasil cevap verebilirim

  Ankebut suresi 14. ayetinde, Nuh (a.s.) için “tam bin yıldan elli yıl eksik bir müddet kaldı” diye geçiyor.

  – Neden 950 sene demiyor da Allah (c.c.), bu şekilde söylüyor olabilir?

  – Bu bir Arap belagat şekli mi?

  Yani kişi burda arapların konuşma tarzi var muhammed yazdı gibi şeyler dese bunu tam olarak nasil cevap vermeliyiz

  1. “Andolsun, biz, Nûh’u kendi kavmine peygamber olarak gönderdik. O da dokuz yüz elli yıl onların arasında kaldı. Neticede onlar zulümlerini sürdürürlerken tûfan kendilerini yakalayıverdi.” (Ankebut/14)
   Allahu Tealanın Nuh (a.s.) için “tam bin yıldan elli yıl eksik bir müddet kaldı” demesi Arap ağzı değildir. Arapların bilmediği bir incelik vardır orada. Araplar miladi takvim kullanmıyordu. Hicri takvim benzeri bir takvim kullanıyordu. O da her yıldan on gün eksiktir. Orada doğrudan 950 denilse arabi ye göre 950 yıl olur. Halbuki Nuh zamanında hangi takvim kullanılıyordu bizce meçhul. İşte öyle bir şey ancak bu şekilde bildirilirse doğru olurdu.

 2. Selamunaleyküm hocam her şeyi islamı bile kendisi için istiyen ama başkalarını o yolda görünce ona haset eden çekemeyen birinin yaptığı buğz hata ne kadar kötüdür? Buna devam ederse hesaba çekilirmi ve nasıl kurtulmalı bu amaçsız düşünceden? Birde birilerinin dinini köreltmek kul hakkına girermi? Geçmişte telafi edemediksek?

  1. Aleykümselam.
   Haset etmek şeytanın sıfatıdır. Hasetten kurtulamayan cehennemliktir.
   Kurtulmak için çok dua etmek lazım.
   Kafirin ve İslam dışı sapıkların dinini kötülemek lazımdır. Kötülemezsen Müslüman olmazsın.

  1. Telefonun hususi uygulamalarindan bir tanesi hocam. Mesela : Facebook, İnstagram, Gmail vb. kullanmak istiyorsaniz bunlari play marketten indirmelisiniz.

  2. Arkadasin yerine ben cevap vereyim Google hizmeti çoğunlukla telefonlarda bulunur burdan oyun facebook twiter veya herhanfi bir uygulama örnek kıble yönu gibi gibi uygulamalar var

  3. Bunlar günah içermiyorsa, onları indirmek ücretsiz ise günah değildir. Ücretli olup hile ile ücretsiz indiriyorsanız kul hakkıdır.

 3. Hocak al imran 72 ayetinde Allahu teala bu oyunu öncedenmi haber veriyor yoksa o casus katip kaçıp hristiyanlar onu yüksek makamlara yükselttikten sonrami bu ayet geliyor yoksa bi kişi kactiği andami geliyor merak ettim

  1. 69 – Kitap ehlinden bir grup sizi saptırmak istediler, halbuki sırf kendilerini saptırıyorlar da farkına varmıyorlar.

   70 – Ey kitap ehli! (gerçeği) gördüğünüz halde, niçin Allah’ın âyetlerini inkâr ediyorsunuz?

   71 – Ey kitap ehli! Niçin hakkı batıla karıştırıyor ve bile bile gerçeği gizliyorsunuz?

   72 – Kitap ehlinden bir grup: “Müminlere indirilene günün başlangıcında inanın, sonunda da inkâr edin, belki onlar da dönerler.” dedi.

   73 – “Ve kendi dininize uyanlardan başkasına inanmayın” (dediler). De ki: “Şüphesiz doğru yol, Allah’ın yoludur”. (Onlar kendi aralarında): “Size verilenin benzerinin hiçbir kimseye verilmiş olduğuna, yahut Rabbinizin huzurunda sizin aleyhinize deliller getireceklerine” (de inanmayın dediler). De ki: “Lütuf Allah’ın elindedir, onu dilediğine verir. Allah, rahmeti bol olan, her şeyi hakkıyla bilendir”.

   74 – Rahmetini dilediğine tahsis eder. Allah, büyük lütuf ve kerem sahibidir.
   *****
   Casus katip falan yoktur. Onu müsteşrikler uydurmuştur. Burada bir gurup kitap ehlinden bahseder.

 4. Hocam rahman suresinde aynı ayetin 31 defa tekrarlanmasinin hikmeti nedir.

  s.i.e verilen cevabda bir kısım aklıma takıldi
  Bknz;
  Kendisine yapılan iyilikleri inkâr eden bir kimseye karşı, şöyle denilir: “Hani sen fakir idin; ben sana yardım ettim de zengin oldun. Şimdi bunu inkâr mı ediyorsun? Hani sen çıplak idin, ben seni giydirdim.” Uyarı niteliğini taşıyan böyle bir konuşma sitili, Araplarca makbul sayılan bir tekrarlamadır.(4)

  Bu kısım için şunu sorucam hocam Allahu teala Kuranda o dönemki arapların konuşma stili ve uslubuna göremi ayetleri indirmiştir

  1. İnsanların çoğunluğunun ne kadar nankör olduğunu hatırlatmak için o tekrarlar.
   Bize başka sitelerin ismini yazmayınız.
   Peygamberimiz Kureyş lehçesi ile konuşurdu eshabı da öyle idi. Kuran da Kureyş lehçesi üzere nazil olmuştur. Allah insanların bozuk konuşma sitili üzere ayetlerini indirmez.

 5. Hocam selamün aleyküm.. Erkek kardeşim polislik ve futbolculuk arasında gidip geliyor, kendine bi meslek seçmesi lazım artık. Futbolcu olmanın da bazı sakıncalarını duydum hocam siz ne düşünürsünüz bu konuda

  1. Aleykümselam. Vatan ve millete yararlı polis olmasını tavsiye ederim.
   Büyük takımlarda futbolcu olmak için zengin sponsor yakın akrabanız olmadıkça kardeşini oraya yükseltmezler.

  2. Bende polis olmasını istiyorum hocam ama dediğiniz gibi şimdi öyle büyük takımlara pat diye giremez. Şu an bölgesel bazda referans olacak üniversiteden hocaları var… Allah razı olsun hocam sizden

 6. 1- Hocam kafirin biri işte diyorki muhammed incile tevrata bakti kendi yorumlarinida katti yeni din yazdı. Hz.Muhammed okuma yazma bilmez nerden bilicek incili tevrati diyen kişilere ise bi yazı atiyor. Bu yazı Enes bin malikden bir rivayet O yazıda iste hristiyan biri müslüman oluyor ve efendimizin yanında katip olarak görev alıyor sonra tekrar hristiyan oluyor sonra ben ne öğretip kendisi için yazdımsa,Muhammed yanlızca onu bilir başka bişi bilmez Bu rivayeti atarak diyorki işte görduğünüz gibi okuma yazma bilmesede böyle önceden hristiyan olan birinden o dinle ilgili şeyler öğreniyor yani bilmesede o dinlerle alakalı yanında bilenleri çalıştırıyor diyor. Bu aklıma takildi size sormak istedim hocam.
  2.sorum ise hocam efendimizin yaninda olup bu dereceye erismis biri ne olduda yine hristiyanliğa döndu?
  3.sorum hocam bu kişi mesela taa sümerlilerde böyle elleri bağlanmış namaza duruyormuş gibi heykeller var yani burda diyorki taa ozamanlardan beri böyle şeyler vardi demek istiyor bide yahudilikte ezan benzeri bişi var onu atiyor bu tarz şeyler hep vardi felan diyor sümerliler orda güneş içinmi bunuda sormak istedim Son olarak şunu dicem belli derecede ilmim var delilsiz iman ediyorum hak yoldan dönmem ama vevseseli biriyim böyle şeyler kafami karıştirmasin diye yazdim.

  1. 1- Enes bin Malikten öyle bir rivayet yoktur. O kafir uydurmaktadır. Zira Peygamberimizin vahiy katipleri Kureyştendi. Ve vahiy katipleri ise hiçbir zaman mürted olmadılar.
   Peygamberimiz yahıudi ve hıristiyanlardan nakil yapan Hz. Ömeri onlardan nakil yapmaması için uyardı.
   Hıristiyanlıkta haşa ilah üçtür. Kuranda ise tekdir. Hıristiyan ilahını arşın üstüne oturtur, İslam ise Allahın zamandan ve mekandan münezzeh olduğunu belirtir. Onlara Hz. İsaya ilah derler İslam ise ona sadece kul ve peygamberdir der. Yahudiler de Üzeyir’e haşa Allahın oğlu der islam ise o kul ve peygamberdir der.
   Hırıstiyan ve yahudiler dünya düz tepsi gibi ve yerinde sabittir derler Kuran ise dünya yuvarlaktır ve hem ekseninde hem de güneşin çevresinde döner der.
   Fransa Bilimler Akademisi Eski Dekanı Profesör Maurıce Bucaılle müslüman olup Kitab-ı Mukaddes, Kuran ve Bilim(La bible le Coran,et la science) isimli kitabını yazmış ve o kitap da Çağdaş bilimle şu andaki muharref tevrat ve incil’in çeliştiğini Kur’anın ise tam bir uyum içinde olduğunu belirtip müslüman olduğunu ve söz konusu kitabını yazdığını belirtmiştir.
   Şu linkteki yazımı dikkatle oku ve okut:
   https://islamdergisi.com/genel/kuran-incil-tevrat-ve-cagdas-bilim/

   2- İkinci sorunuzun cevabını birinci sorunuzun cevabında verdim.
   3- Sümerliler zamanında da peygamberler vardı. Lakin o kabileler aynı seni şaşırtan ateist gibi sapıttılar.
   Sana tavsiyem öyle kafirlerin yazdıklarını okumayınız. Onların sitelerine girmeyiniz. Ayağınız kayar da kafir olur sonra pişman da olmaz ebediyen cehennemlik olursunuz…

  2. Hocam efendimiz islamdan once haniflik dinindeydi ya aklıma şu geliyor o incil ve tevrattakilere kendi duşuncesine ters olan şeyleri cikardi eklemelerle islami olusturdu o yanindaki katiptende hristiyanlikla alakali bilgiler aldı zaten mesela örnek ahmed ismi geciyor incilde efendimizde benim isimlerimden biride ahmed felan böyle şeyler bide o katipte benden oğrendikleri felan demis sanirim aklima bu gelio gitmesini istiyorum yardim edin

  3. Sen Kur’an’a mı inanıyorsun Allahın düşmanlarının yazdıklarına mı?
   Allah,
   “Bu Kuranı ben indirdim” diyor sen ise bir hıristiyan kafirin inkar kokan sözlerine takılıyorsun.
   Allah,
   “Bu Kuranın üç ayeti gibi bir ayeti bütün insanlar ve cinler bir araya gelse yapamaz” diyor, senin küçük aklın ise dinsizlerin sözüne takılıyor.
   Ebu cehiller de onların dediği gibi diyordu. Ne yyapalım hidayet Allahtandır. Yaşasın cehennem inkarcılar için.

 7. Selamun Aleyküm hocam.

  Çin seddini kim yaptirmiştir ben çinliler hunlardan korunmak için yapti diye biliyodum ama kurandaki bazi ayetler ve onlarin tefsiri sonucu zulkareyn yapti diyenler var

  1. Aleykümselam.
   Çin seddini çinliler hun türklerinin akınlarından korunmak için yapmışlardır. Seddi Zülkarneyn ile karıştırmamak lazım. Kıyamete yakın o seddin ardından yecüc mecüc kavmi çıkıp zülüm yayayacaklar.

 8. Selamunaleyküm bekir hocam ilahi dinler kaç tanedir? bu soruma için şimdiden allah razı olsun birde hangisi geçersiz ve değiştirilmiştir?

  1. Aleykümselam Duygu hanım. “inneddîne ındallahil-islâm” ayetince Allah katında İlahi din sadece İslam’dır. Öbürleri ise bozulmuştur.

 9. Hocam Ahirette müminlere Allahın cemali gorulecek ya ..yani yarattigi tecellisimi gorulcek yoksa kadim olan Zatımı?

  1. Cennette Allahu tealanın tecellileri değil, cemal(güzellik) sıfatı nasılsız niçinsiz hiç bir şeye benzemeyerek, gözsüz görülecektir.

  2. Hocam Cemal sıfatını bilmiyorum Zati subuti sifatlarda gormemistim Cemali demek Zatımı demek oluyodu?

  3. Allahu Tealanın Zati ve Subuti sıfatlarından başka 99 esma-i hüsnâsı vardır. El-Cemâl ve El-Celâl ismi şerifleri de O’nun sıfatlarından biridir.
   Bunların künhünü(aslını) düşünmeye kalma küfre girersin.

  4. Tamam hocam Allah razi olsun Sadece bu sıfatların Allahın zatınin ne kendisi nede ayrısı olduguna inanmam gerekiyo degilmi

  5. Allahu Tealanın sıfat ve esmaları zatının aynısı da değil gayrisi de değildir.

 10. Ubade bin Samit (Radiyallahu Anh) şöyle dedi: “Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem): ‘Cennette yüz derece vardır. Her derecenin arası gökle yer arası gibidir. Firdevs en yüksek derecedir. Firdevs cennetinde dört ırmak akar. O ırmakların üzerinde arş vardır. Allah’tan cenneti istediğiniz vakit, Firdevs’i isteyin. Firdevs önceki sadık müminlerin meskenidir. Firdevs’in sahiplerinin meskeni Rahman’ın arşının altındadır’ buyurdu.” (Müsned: 21627)

  Muâz b. Cebel (r.a.)’den rivâyete göre, Rasûlullah (s.a.v.) şöyle buyurdu: “Kim, Ramazan orucunu tutar, namazlarını kılar, Ka’be’yi hacceder -zekatı söyledi mi söylemedi mi hatırlamıyorum- doğduğu ülkede kalsa da Allah yolunda hicret etse de Allah onu mutlaka bağışlayacaktır.” Muâz: “Bunu Müslümanlara aktarayım mı?” dedi. Bunun üzerine Rasûlullah (s.a.v.) şöyle buyurdu: “Bırak insanları! Kulluk yapmakta yarış edip çalışsınlar çünkü Cennet’te yüz derece vardır. Her bir derece arasındaki mesafe gökle yer arası kadardır. Cennetlerin en güzel ve yüksek dereceli olanı Firdevs Cenneti olup; Rahman’ın arşı bunun üzerindedir. Cennetlerin bütün nehirleri buradan fışkırır. Allah’tan Cenneti isteyeceğinizde Firdevs Cennetini isteyiniz.” (Müsned: 21073)

  Hocam bu farklı hadisler de geçen dereceler farklı dereceler midir ? Her hadis farklı bir yüz derece mi ? Hayırlı cumalar.

  1. HER İKİ HADİS-İ ŞERİFDE DE “Cennette yüz derece vardır. Her derecenin arası gökle yer arası gibidir.” buyurulmaktadır. Bu dereceler metre ile ölçülecek türden değildir. Bunlar manevidir.
   Misal: “Ali’nin ahlakı Hasan’dan on derece daha üsttedir” denilirken bu metre ile ölçülecek cinsten olmadığı bariz bellidir.

 11. Selamun Aleykum hocam. Hocam okudugum sinifta birisi, bir adamin elinde tesbih gordu. Ancak tesbihe cok fazla benzemiyordu. Ucgen gibi, buyuk-buyuk ve uzerinde tahminen 7-8 tane vardi. Caydan altligina benziyordu biraz. Bu arkadas tesbihi kullanana saka amacli “o caydan altligi mi?” diye sordu. Cunki soranin kendisi bile onun tesbih olup olmadigindan emin degildi. Bu arkadas kufre mi girdi? Selamun Aleykum.

 12. selamünaleyküm hocam belki kızacaksınız yine aynı seyleri soruyorum diye ama yardiminiza ihtiyacim var bir yerde diyordu ki ıslak şekilde idrarlı camasirlari camasir makinesine attiginizda camasir makinesi necis olur ıslaklık makineye de gecer boylece her sey necis olur, dogru mu hocam ben idrarla ıslandıgı gibi cikarip makineye attim her sey necis mi oldu simdi lütfen cevap verebilir misiniz

  1. Aleykümselam.
   O fetvayı veren kimse cahildir. Çamaşır makinasının nasıl çalıştığını bilmeyecek kadar aptaldır. Sen de ona inandın.

  2. sağ olun hocam. bir de ben ogrenciyim ve gecenin gec saatlerinde camasir makinesi calistiyorum bazen. millet uyuyodur belki diye dusunuyorum bi yandan da rahatsız ederek kul hakkına mı giriyorum diye dusunuyorum. daha hic sikayet gelmedi camasir makinesinden rahatsız olduk diye ama bu sekilde hakka girer miyim hocam millet rahatsızlığını dile getirmese bile.

  3. Çamaşırlarınızı biriktirip makinenizi cumartesi-pazar günleri öğleden sonra çalıştırınız. Kimseyi rahatsız etmeye hakkınız yok.
   İdrarını tutamıyorsan tedavi ol, bez kullan.

 13. Hocam hayırlı günler .. evli bir bayan var ve çok sıkıntıda bunalımda .. üniversite zamanı kendisi ile evlenmek isteyen bir arkadaşıyla evlendikten sonra mesajla konuşuyor eşinin bundan haberi Yok .. karşıdaki kişi de nişanlı kendisinde kötü niyet Yok..bu konuşma da sadece eski okul yıllarına dayalı bir konuşma .. kaç yıldır birbirlerini görmedikleri için kadın bir gaflette bulunup sadece yüzünün olduğu fotoğrafı atıyor. Konuşma sırasında kadının aklında bazı kötü düşünceler geçiyor şehvetle alakalı.. fakat bunı karşı taraf kesinlikle bilmiyor .. kadın daha sonra yaptığının yanlış olduğunu eşinden habersiz arkadaş dahi olsa konuşmayacağımı dile getiriyor ve bir daha konuşmamak üzere kapatıyor ..
  Bu kadın gözyaşları içinde tevbe ediyor çok ama çol pişman keşke yapmasaydım nasıl yaparım gibi sorular aklını kemiriyor ..tevbesinde kararlı.. içindeki huzursuzluk nasıl geçer hocam .. eşinin hakkına girdi mi helalik alması gerekir mi..tevbe ettiği halde eşinin hakkına girdiği için çok kötü durumda ..vesvese geliyor sürekli eşine söyle nasıl yüzüne bakıyorsun gibi..
  tekrar belirteyim hocam konuşma sosyal medyada mesajla gerçekleşiyor .. karşı taraf kadının aklımdan geçen kötü nefsi düşüncelerden habersizdi .ve bu kadın eşini çok seviyor nasıl böyle birşey yaptım diye kendisini yiyip bitiriyor suçluyor ..
  Bu günahtan tevbe ettikten sonra neden bu kadar huzursuz sürekli eşe itiraf duygusu var hocam ..cevabını iz için Allah şimdiden razı olsun

  1. Hayırlı günler Tevbekar Anne.
   O erkeğin iyi niyetli göründüğüne aldanmamak lazım. Erkeğin de en az bayanın aklından geçen kötü şeyler mutlaka geçmiştir.
   Onların yaptığı her ne kadar iyi niyetle olsa da kötü bir işe(zinaya) dönme durumu her zaman mümkündür.. O sebepledir ki Allahu Teala Kuran’da “zinaya yaklaşma” buyurmuştur. Yani zinaya götüren her iş haramdır. Neyse ki o bayan hidayete ermiş de bir yanlış yapmadan pişman olmuş tövbe etmiştir.
   Allahu Tealanın kutsal isimlerinden biri de Et-Tevvâb’tır. Yani Allah bütün tövbeleri kabul edicidir. Yeter ki kul o günaha bir daha dönmesin.
   Allahu Teala buyurdu ki(mealen):
   – “De ki: “Ey haddi aşarak nefislerine karşı israf etmiş olan kullarım! Allah’ın rahmetinden ümid kesmeyin. Çünkü Allah, bütün günahları(tövbe ile) bağışlar. Şüphesiz ki O, çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir.”
   (Sure-i Zümer, Âyet; 53)
   – “Onun için ümidi kesmeyin de başınıza azab gelmeden önce tevbe ile Rabbinize yönelin ve O’na teslim olun. Sonra kurtulamazsınız.” (Sure-i Zümer, Âyet; 54)
   O bayana selam söyleyin Allahın affından ümit kesmek küfürdür. Tövbeden sonra içine gelen “acaba affolundum mu” düşüncelerini aklından silsin. Çünkü tövbe ile günahlar silinir.
   Durumundan kocasına veya başkalarına asla söz etmesin. Yoksa tövbesi kabul olmaz.
   Aradan yanlış bir iş geçmediği için kocasına karşı rahat davransın. Herkesin benzer günahları olmuştur. Allah ayıpları örtücüdür. Yoksa kim kimin yüzüne bakabilirdi.?

  2. Hocam cevabınız için çok teşekkür ediyorum Allah razı olsun..yani helallik almasına gerek yoktur boşuna fitne çıkar diyorsunuz ..kadın öyle kötü durumda ki o kadar pişman ki.. cevabınız yüreğine su serpecektir..

  3. Helallik alacak bir durum yoktur. Onu cahiller uydurmaktadır. Gayet müsterih olsun ibadetlerini yapıp işine baksın. Benden selam söyle o kardeşime.

  4. Çok teşekkür ediyorum Allah razı olsun..
   hocam bir de ben bir soru sormak istiyorum üveysilik zikri geçen arkadaş çek dedi..ben de internette araştırdım ikilemde kaldım .bu konu hakkındaki düşünceniz nedir

 14. Selamunaleykum hocam gecen arkadasimla sohbet ediyordum ve demistim sahabiler cennetle mujdelenmelerine ragmen Allah korkusu vardi Allahin azabindan korkuyolardi ve bende demistim bizim allahtan Daha cok korkmamiz lazim demi hani bizim gunahimiz sahabelerden Daha cok oyuzden bu soz tehlikelimidir hocam hic Bir kotu niyetim yoktu ama yani bizim gunahimiz Daha cokya onlar sonucta cennetle mujdelendiler biz once cennete mi girecegiz cehennememi girecegiz bilmiyoruz

  1. Aleykümselam.
   Allahu Teala Kur’an’da “Allah’tan ancak gerçek mana da alimler korkar” buyurmaktadır. Sahabe efendilerimiz ise bizlerden elbette daha çok alim idiler. Kim Allahu tealayı ne kadar tanırsa O’na olan korkusu ve sevgisi o kadar çok olur. O sözünüz de küfür alameti yoktur. Bizim marifet ilmimiz daha az olduğu için korkumuz ve sevgimiz eksiktir.

 15. Selamünaleyküm hocam, bazı gençler site duvarlarına, apartmanlara müstehcen ve siyasi şeyler yazıyorlar sprey boyayla. Ben kendi sistemdekini koyu renkle kapattım. Civardaki diğer sitelerdekini de ben silmezsem günaha girer miyim?

  1. Aleykümselam.
   Başkalarının duvarlarına izinsiz olarak olumlu veya olumsuz yazılar yazmak, resimler çizmek kul hakkıdır.
   Siz kendi duvarınızdan sorumlusunuz.

 16. Selamun Aleykum hocam. Bir kişi harami nimet sanıp ama harama nimet demeden, duasinda “Rabbim bana verdiğin bütün helal nimetler için sana sonsuz sayda şükürler olsun” dese, niyetinde harama helal demek olmasa kufre mi girer?

  1. Aleykümselam.
   Bir kimse “harama helal” demese de “haramı helal” bilse yine de küfürdür.

  2. Harami helal sanmaktan kastım, adam sadece şüpheye düşmüş (emin olmamış).
   Son bir sorum olacaktı hocam. Bu kişinin böyle dua etmesinin sebebi, onceler bu kişi “Ya rabbi bana verdiğin bütün nimetler için sana sonsuz sayda şükürler olsun” dua ediyormuş. Ama harami nimet sandığı ve harama şükür etmek istemediği için böyle yapmış. Bu kişi yinede küfüre mi düşmüştür?

  3. O kişi onlarla uğraşmasın doğrudan “bilerek bilmeyerek küfür ve şirke düştü isem ben hepsine pişman oldum bir daha asla ona dönmeyeceğim” desin.

  1. Mervesu hanım Allahu Teala sizden razı olsun. Sizin de miraç kandiliniz mübarek olsun Rabbim dualarınızı kabul etsin.

 17. selamun aleyküm
  hocam, bir daha gıybet edilince müdahele etmezsem her etmediğim müdahele için 20 lira sadaka verecem diye söz vermek caiz mi? vallahi mi demem lazım?

  1. Aleykümselam.
   O kadar çok paran mı var? Yemin de etme adak da adama.
   Bidat ve dalalet ehlinin aleyhinde konuşmak fasıkların fısklarını anlatmak gıybet değildir. Geriye kalan müminlerin hakkında kötü konuşulursa orayı terk etmek en doğru yoldur. Müdahaleyi belki zamansız yaparsın kaş yapıyorum derken göz çıkarmış olursun.

Bir Cevap Yazın