Soru-Cevap

Dinimizle ilgili sorularınızı aşağıdaki formu doldurup gönderebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

“Soru-Cevap” üzerine 20.763 yorum.

 1. Selamun Aleyküm tarihle alakali soru sormak istiyorum bir dinsiz
  “Bu arada en önemli husus, semavi olduğu iddia edilen kitaplarda sanki Musa’nın doğduğu gün iktidarda olan firavun ile Musa ve Yahudilerin Mısır’dan çıkış anında tahtta oturan firavun aynı kişiymiş gibi bir intiba yaratilmiştir, halbuki araştırmamız gösteriyor ki bu bile gerçekçi bir bilgi değildir ” diyor ve o dönemde sanırım 1 değil birden fazla firavunun hüküm surduğunu söylüyor .
  Kurani Kerimde Firavunla alakali çok ayet var hz musanin bebekken nehirden alinmasi ve misirdan çikisa kadarki bu ayetlerde bu sürelerde Allah kaç firavundan bahsetmiştir hocam ayetlere bakip bunu kestirebilirmisiniz

  1. Aleykümselam kardeşim.
   Mısır krallarına Firavun denirdi.
   Allahu Teala şu ayetlerde Hz Musa’yı sarayında büyüten firavunla daha sonra tebliği için gittiği ve mücadele ettiği firavunun aynı kişi olduğunu gösterir.

   ŞUARA SURESİ Mealen:
   10 – Bir vakit de Rabbin, Musa’ya nida edip “Git o zalim kavme” dedi.

   11 – “Firavun kavmine, hâlâ sakınmayacaklar mı?”

   12 – (Musa) şöyle seslendi: “Ya Rab! Doğrusu ben korkarım ki beni yalancı sayarlar.”

   13 – “Ve göğsüm daralır, dilim dönmez, onun için Harun’a da elçilik ver.”

   14 – “Hem onların bana isnad ettikleri bir suç var. Ondan dolayı korkarım ki, hemen beni öldürürler.”
   Bu ayet, Hz Musa’yı çocukluğunda sarayında büyüten firavunla aynı tebliği için gittiği firavun’un aynı kişi olduğuna kanıttır. Zira Musa peygamber kaza ile kıptilerden birini öldürüp Mısırdan kaçmıştı.

   15 – (Allah): “Hayır hayır” buyurdu, “haydi ikiniz âyetlerimizle (mucizelerimizle) gidin. Şüphesiz ki, biz sizinle beraberiz. (Onları) işitiyoruz.”

   16 – “Haydin Firavun’a gidin de deyin ki: İnan biz, âlemlerin Rabbinin elçisiyiz.

   17 – İsrail oğullarını bizimle beraber gönder.”

   18 – “(Firavun) Â, dedi, biz seni çocukken himayemize alıp büyütmedik mi? Hayatının bir çok yıllarını aramızda geçirmedin mi?”
   Bu ayette de Hz MusaYı büyüten firavunun daha sonra mücadele ettiği firavunla aynı kişi olduğunu gösterir.

   19 – “Sonunda o yaptığın (kötü) işi de yaptın. Sen nankörün birisin!”

   20 – Musa, “Ben, dedi, o işi o anda yaptım ki şaşkınlardandım.”

   21 – “Sizden korkunca da hemen aranızdan kaçtım. Sonra Rabbim bana hikmet bahşetti ve beni peygamberlerden kıldı.”

  2. hocam işte bunlar diyorki hz musanin bebekligi ve misirdan çikişindaki firavun ayni degildir diyor..
   birisi 2.ramses digerini unuttum

  3. Biz elhamdülillah müslümanız. Biz kafirlerin ne değine değil Allah ve Rasülünün ne dediğine bakar ve ona değer veririz.
   Bak Kuran onları yalanlamaktadır şu mealdeki ayetle:
   – “(Firavun) Â, dedi, biz seni çocukken himayemize alıp büyütmedik mi? Hayatının bir çok yıllarını aramızda geçirmedin mi?” (Şuara, Âyet:18)

   Bu ayet gayet açıkça belirtmektedir ki Hz Musa’nın çocukluğundaki firavunla peygamberliği dönemindeki firavun aynı kişi olduğudur.

   Başta Peygamberimiz olmak üzere Hz Musa ve diğer peygamberler o kafirlere onca mucize göstermelerine karşı onları inandıramamışken biz mi o kefereleri inandırabileceğiz?
   Siz onları inandıramazsınız. O sebeple kendi imanınızı kurtarmak için onların kitaplarını okumayınız onlarla tartışmayınız onlardan uzak durunuz.

  4. hocam bu sadece kafirlerin dediği bişi değil mesela sorularlaislamiyettede tarihsel bilgiler hz musa döneminde 2 farkli firavun olduğunu söylüyorlar 2.ramses ve onun halefi zaten islam ansiklopedisindede hz musa dönemine ait 2 firavundan bahseder.
   ben sadece kafirlere ait bilgiyi gelip size söylemem zaten islam sitelerininde kabul ettiği bişi bu.
   hal boyleyken kafirler ozaman Kuranda ne zaman tek firavunmus gibi bahsediliyor diyor ben bunu sordum.
   Ozaman sizin attiğin ayetleri şöyle anliyabiliriz ordaki 2.firavun yani hz.musayi küçükken alan firavundan sonra gelen firavun “seni alip büyüttük”derken ailesinin yaptiği şeyi kastediyor diyebiliriz ben boyle anladim.

  5. Değerli kardeşim o sözkonusu tarihi bilgiler Kur’an’la çelişmektedir. Onlar Kurana inansalardı size belirttiğim ayeti kerimeye inaırlardı. Kurana inanmadıkları için onlar müslüman değildir.
   İslam Ansiklopedisinde de öyle bir yanlış malumat yoktur. O haberler israiliyattır. Yani Yahudilerin uydurduğu tarihtir.
   Siz ayeti yanlış anlamışsınız ayetin manası gayet açıktır eğip bükmek mümkün değildir.
   – “(Firavun) Â, dedi, biz seni çocukken himayemize alıp büyütmedik mi? Hayatının bir çok yıllarını aramızda geçirmedin mi?” (Şuara, Âyet:18)
   Çocuk firavun olsa “biz seni çocukken himayemize alıp büyütmedik mi?” demez, “ailem seni çocukken yanımıza alıp büyütmedi mi?” derdi. Kendisi küçük olan birisi başka bir çocuk için “biz seni büyütmedik mi” lafzını kullanmaz.
   Gerek Rehber Ansiklopedisinde ve gerekse Kısası Enbiya’da ve diğer Peygamberler Tarihi isimli eserde Hz Musa ile savaşan firavun 400 yıl yaşamıştır. Hz Musa’yı sarayında büyütmüş, daha sonra Hz MUsa kaza ile bir kıptiyi öldürdüğü için Firavun’un zulmünden çekinerek Mısır’ı terk etmiş yıllar sonra Allah’ın emri ile Firavun’a tebliğ için Mısır’a geri dönmüştür.

 2. Hocam bir tane tanıdıgım abla var. Eşine ve kendisine iftira atıldığını düşünüyorum. Fitneye sebebiyet vermekle suçlanıyorlar ama arada söz taşıyıcı birisi olayları farklı anlattıgı için bu duruma düştüler. Ve bu iftiraya ugrayan ablaya karşı benim çok güvendiğim dini noktada inandığım hassas oldugunu bildigim hocalar, alim kesim de karşı durumdalar. Yani atılan iftiraya inanmışlar ve bu ablayı dışladılar. Benim açıkçası kafam çok karıştı. Yani inandığım alimlere karşı kafam karıştı nasıl bi iftirayı derince araştırmadan inanıp bir insanı ve eşini dışlayabilirler. Çünkü bu alimler kaç kere sohbetlerini de dinledim hassasiyetlerini çok iyi biliyorum. Ben inandığım bu alimlere karşı hassasiyetimi yitirmek üzereyim. Ne yapmam lazım. Kimseye de anlatamıyorum çünkü ortalığı karıştırmak da istemiyorum. Birçok insan benim gibi ayrılıga düşebilir. Bu olaylar açıkçası tasavvufi bi ortamda gerçekleştigi için kafam çok karışık. Böyle giderse tasavvufu bırakmasam da inancım azalacak gün geçtikçe…

  1. Allah’ın selamı ve rahmeti üzerinize olsun Gül hanım.
   Bir pire için yorgan yakılmaz deyimince sabırlı olunuz. Hocalarınız da hata yapabilir onlarda insandır. Ama onların bir meselede yanılmasından dolayı tasavvufa sırt çevrilmez. Tasavvuf, İslamiyetin batınıdır. Tasavvufsuz şeriat şekersiz baklava gibidir. Şeriatı kolay yaşamak için tasavvuf elzemdir.
   Arkadaşınızın meselesine gelince, o mevzuyu en doğru bilen Allahu Tealadır. Şeriat zahire bakar. Arkadaşınızın aleyhinde zahiri deliller varsa yapacak bir şey yoktur. Onun tövbe etmesini beklemeliyiz. Ama arkadaşınızın aleyhinde zahiri deliller olmadan ona suizan yapmak büyük günahtır, iftiradır.
   * Alim sandığınız kimseler delilsiz mesnetsiz bir kimseye iftira ediyorsa onlar alim değil zalimdir.
   * O durumda tasavvufu değil öyle yapan hocaları bırakmanız doğru olur.
   * O durumda Allah’tan korkan gerçek alimleri bulmanız gerekir.
   * İsim ve şöhret yapanlara değil İslamı ve Peygamber ahlakını yaşayanlara tabi olmak gerekir.

   * O durumda ve her durumda “Ben şeyhim, ben mürşidim” deyip insanları kendine çağıran cahillere değil,
   sana ve başkalarına Kuran ve Sünnet yolunu öğreten alimlere tabi olmanız gerekir.

 3. Selamun Aleyküm Kafire saygiyla alakali sorum var.
  Eski bir fenerbahceli futbolcu anlatiyor;Ortega diye dünyaca ünlü futbolcu geldi büyük topçu gidiodum ona çekirdek aliodum istediklerini aliodum adam futbolcu oldugumu bile sonradan anladi ona hizmet ediyordum felan diyo böyle gulerek anlatiyor.
  Şimdi bu Ortega o dönemin messisi gibi bisiydi hocam buda böyle ona heyecanlanmiş galiba sevgi heyecan karisimiyla onun mutlulugu icin afedersiniz amele gibi etrafinda dolaşmiş çekirdek kola felan şimdi bu kafire saygimi olur olursa hükmu nedir bu hikayeyi gülerek anlatiyor buna gülmenin hükmu nedir..

  1. Aleykümselam.
   Kafirin inancından dolayı onun inancı için saygı küfürdür. Küfre rıza küfürdür. Ama onun insani ilişkilerinde gösterdiği küfür ve haram olmayan işlerinden dolayı ikramda bulunmakta bir beis yoktur.

  2. Hocam ikram ama böyle büyuk futbolcuya gözüne girmek yağ cekmek için böyle bakkala koşuyomus felan bunu diyorum burda onu yuceltmek var ama futbolcugundan dolayi kafirligine degil

 4. Selamlar hocam yaş 25 her yere baş vuruyorum her yere numara adres bırakıyorum ama kimse işe alındınız demiyor ve çok kez kuralara giriyorum o kadar kişi giriyor ben giremiyorum ve artık gına geldi elimdede meslek yok ve bende bu durumdan üzgünüm pişmanım yaşta geçmiş geçiyor ortaokul olduğum için daha kötü bir türlü derslerde başarılı olamadım kafam almadı sanki hayat bana oynuyor haramlara helallere uyuyorum 5 vakiti kazasız eda ediyorum ama istediğim hiç bir şeyi almamak koyuyor ve umudum bitiyor her şeyi terk edesim geliyor ne yapacam hocam bazı işlerede giriyorum ama onlarda kalıcı değil yada mevsimlik çok sıkıldım

  1. Aleykümselam.
   Dünyada herkes birinin işinde çalışarak hayatını devam ettirmiyor. Herkes memur değil herkes bir fabrikada işçi değil. İnsanların birçoğu kendi işini yapıp çok da güzel geçimini sağlayabiliyor. Siz de karamsar olup ümitsizliğe kapılmayınız. Ümitsizlik şeytanın tuzağıdır.
   Ticaret yapınız. Rızkın onda dokuzu ticarettedir buyurdu Peygamber efendimiz. Bunun için en çok lazım olan sermaye değil cesarettir. Bu işi yaparken de az kazanınız ama asla doğruluktan ayrılmayınız. Çok kazanıp haram kazanmanıp asla berekti olmaz. Aksi halde dağ gibi şişersin balon gibi sönersin.
   Ufak bir sermaye ile başlayınız. İnşaallah işinizi çok büyütebilirsiniz.

 5. Bu kısımda küfür varmi?
  Kahpe dölün soyu
  Ele vermiş seni
  Nice yıllar boyu
  Kırmış kalbini
  Aynı yolun eri
  Çekemezmiş seni
  Gördüğünden beri
  Kırmış kalbini

  1. Kahpe dölün soyu derken onu yedi ile sınırlandırmazsan işin ucu Hz Adem’e daynır ki bu da küfür olur.

 6. Peki hocam bankanın bana verdiği faiz miktarını ben kendi hesabımda tutmasam bir ihtiyacı olan arkadaşım alsa o miktarı günaha girmiş olur muyum yoksa o arkadaşım mı günaha girer veya nasıl bir durum söz konusudur bu konuda ben faizi kendi parama karıştırmadığım durumda?

  1. Bankaya yatırdığın parana verilen faizi almayıp başkasına versen bile faiz günahına girersin.

 7. Selamun Aleyküm.
  Efendimiz rüta tabiri yaparmiydi.
  2.sorumda Rüyanin bilimsel açidan yorumu nedir yani bilinçalti vs.
  Allah bazen bize ikaz yaparken neyi vesile kiliyorda aklimiza giriyor o şey.

  1. Aleykümselam.
   Peygamberimiz rüya tabiri yapardı. İlk yorumladığı rüya Hz. Ebu Bekir’in rüyası idi.
   Rüya konusu Yusuf suresinde geçer. Hz. Yusuf’un gördüğü rüya ve babası Yakub peygamberin onu yorumlaması ve yıllar sonra gerçekleşmesi.
   Allahu Tealanın izkaz etmesi korku ve ümidle olur.
   Bilinçaltı rüyaları gündüz çok düşünülen şeylerin bazen rüyada farklı şekilde görülmesi şeklinde olur.

 8. Hocam bankadaki vadeli hesaptaki parayla bir ev alsak o evde namaz kılsak oruç tutsak namaz ve oruç borcundan düşer mi Kuran-ı Kerim okusak sevabını alabilir miyiz? Yoksa o faiz miktarını fakirlere dağıtana kadar ne borçtan düşmez ne de sevabını alamaz mı olur muyuz yaptığımız ibadetlerin

  1. Bankadan paranı çek faizini kabul etme.
   Faiz almak da vermek de büyük günah.
   Faiz hakkındaki ayet(mealen):
   – Ey iman edenler! Allah’tan korkun ve artık faizin peşini bırakın, eğer gerçekten müminler iseniz.
   (Bakara suresi ayet: 278)

   – Eğer böyle yapmazsanız, o zaman Allah ve Rasulü tarafından size savaş açılmış olduğunu bilin. Eğer tevbe ederseniz, sermayeleriniz(ana para) sizindir. Haksızlık etmezsiniz, haksızlığa da uğramazsınız.
   (Bakara suresi ayet: 279)

 9. Selamunaleykum hocam şimdiden hayırlı cumalar.
  Ben 2 şey hakkında sizden bilgi almak istiyorum zira bu konular hakkında pek bilgim yok.
  1- Ölüm korkusu şeytandan mıdır (normalden fazla korkmak)
  2- Bu korku nasıl aşılabilir ?
  Hocam ayrıca bir kişide psikolojik rahatsızlık olursa fakat doktora gitmezse vebal olur mu

  1. Aleykümselam Elif hanım size de hayırlı cumalar olsun..
   1) Ölüm korkusu, şeytandan da olabilir Rahmani de olabilir.
   Korkunun temeli neye dayanıyor onu bilmek gerekir.
   Eğer ki ölüm korkusu ölüp yok olmak kaygısı ise bu şeytandandır.
   Değilse, Günahların çok olmasından dolayı ahirete hazırlık yapmadan ölüme yakalanmak korkusu ise bu korku Rahmanidir.
   2) Bu korku güçlü bir iman ile aşılabilir.
   Büyük veli ve alim İmamı Rabbani hazretleri “Ölüm felaket değil ölümden sonra başa gelecekleri bilmemek esas felakettir” buyurmuştur.
   Her türlü rahatsızlıkta tedavi olmak sünnettir. Tedavi olmamak vebaldir.

  2. Hocam bide şey oluyor beni biraz ölüm korkusu sardı her an ölcek gibi hissediyorum sonra namaz kilcakken kuran okucakken bu aklima geliyor ve içim iyice daraliyor ve Allah affetsin ama o ibadetleri yapasim gelmiyor zorlanarak oluyor. Bu şeytandan mı ?

  3. Namaz kılmana ve diğer ibadetleri yapmana zorluk getiren her duygu şeytandandır. Ölüm felaket değil ölümden sonra başa gelecekleri bilmemek asıl felakettir.

 10. Selamunaleykum. Hocam internetten gördüğüm rüyanın tabirine baktım ihya sitesiydi. Bir kisminda ecelin yaklasmasi demektir yazıyordu o kısım gördüğüm yerle benziyordu. Sizce rüya tabirlerine itibar edilmeli mi?

  1. Aleykümselam.
   Rüya yorumu yapmıyorum ama neymiş sizi böylesine korkutan rüya?

  2. Hocam Allah hayırlara vesile etsin ben de pek açıklamam ama yazayım. rüyamda günaha girme tehlikem vardı ben de tam o anda bi su şişesinin kağıdında euzu besmele gördüm ama latin harfleriyle yazılmıştı arapça değildi. Işte gunahtan korunmak için onu okumuşum tovbe falan ediyordum. Daha sonra birisi o şişeyi önümden alıp götürdü. Işte internette de besmele kağıdını biri götürürse ecel falan diye yazıyordu biraz endişelendim açıkçası ama bilinçaltı da olamaz mı

  3. O yorum yanlıştır.
   Bu rüya senin tövbe etmene vesile olacağı anlamına gelir.

  4. Hocam selamunaleykum.. rahatsız ettiğim için çok özür dilerim o anlattığım rüyanın yorumu yanlış demiştiniz ya yani anlami ecelin yaklaşması değil demi ? Çünkü karşıma hep ölümle ilgili şeyler çıkıyor beni rahatsız ediyor.

  5. Aleykümselam.
   Ecel ile alakası yoktur o rüyanın ama sana ilahi bir uyarı vardır. Kendine gelip ibadetlere özen göstermelisin. Çünkü ölüm felaket değil ölümden sonra başa gelecekleri bilmemek asıl felakettir. Yoksa bir gün mutlaka öleceksin ve yaptığın işlerin hesabını vereceksin. Buna her an hazır olmalısın. Çünkü ecel ne zaman gelir bilinmez.

  6. Anladım hocam ben de o yanlış tabiri okuyunca ister istemez etkisinde kalmıştım surekli karsima ölümle ilgili şeyler çıkınca her an ölcem diye aklıma geliyordu en iyisi artık tabirlere bakmamak yola devam etmek.. Allah razı olsun sizden gercekten cok guzel cevapliyorsunuz.

  7. Hocam tesettür de ibadete girer mi ? Tesettürlü değilim ama o rüyadan beri tesettür düşünüyorum. Sanırım bunun uyarısı olabilir.

  8. Tesettür Allahu Tealanın emridir. O sebepledir ki Allah rızası için tesettüre giren erkek ve kadın ibadet etmiş olur. Erkeğin tesettürü diz kapağı ile göbek arasıdır. Kadının tesettürü ise el ve yüzün dışında tüm bedeni örtmektir. Evet tesettür sebebiyle rüyada İlahi bir ikaz mümkündür.

 11. Hocam selamunaleykum. Inşallah sorularımla sizi rahatsız etmiyorumdur. Fakat bir sorum var. Bazen ya kafir olursam ya saparsam diye endişelerim oluyor bu bir müslümanda normal midir ? Yoksa ben mi fazla kaygılanıyorum ? Sapmamak için neler yapmalı bir müslüman ? Zira imanı korumak en önemli şey.

  1. Aleykümselam Elif hanım…
   Kaygılarınız güzeldir. Peygamberimiz “Kulunun imanını vesveseye yükselten Allaha hamd olsun ” diye şükretmiştir.
   Gerçek mümin imanını her şeyden önce tutar. Onu gözünün bebeğinden daha çok korumaya çalışır. O sebeplde hep kaybetme korkusu yaşar. Ama Allahın inayeti ile kaybetmezsiniz yalnız şu bilgileri öğrenmelisiniz.
   LİNKİ TIKLA:
   https://islamdergisi.com/genel/dinden-cikaran-sozler/

 12. Selamun Aleyküm.
  Misal vererek konusucam.
  Birisi birşey yapiyor ve yaptiği şeyi 4 ilmi heyete soruyor 1 i küfür diyor,3 ü bunda bir beis yoktur diyor ama 4 ekipde ehli sünnet.
  Kişide burda çoğunluk küfür değil bunda bir beis yoktur dediği için o işi yapiyor ,bu kişi küfre düşermi?

 13. Selamunaleykum. Bir şeyi merak ettim hocam
  Evde huzursuzlukların olması da şeytandan mıdır ? Huzursuzlukların gitmesi için okunacak dualar vs nelerdir ?

  1. Aleykümselam Elif hanım.
   Nerede huzursuzluk varsa orada şeytan vardır.
   Evde huzursuzluğun gitmesi sadece dua okumakla olmaz. Evdekiler günahlarına tövbe etmeli, kin haset ve nefretten sıyrılmalı, sonra da dua okumalıdır.

 14. Selamünaleyküm hocam beni çok üzen ve harap eden bir duygu var nedenini bende bilmiyorum bu duyguyu isteyerekte hissetmek istemiyorum ama ben dışarı çıkınca kalabalıkta insanlara çok kibirleniyorum ve çok öfkeleniyorum öfke ve kibir yüzündende kavga edecek hale geliyorum ama çok şükür bugüne kadar kimse ile kavga etmedim frenliyorum allahın kulu diyip ama neden böyle bir duygu bende var ağlayacak gibi oluyorum bu duygudan acaba bir malı eşyayı çok düşündüğümden dolayımı yada onu çok abarttığımdan dolayımı böyle bir his oluşup insanlara öfkeleniyorum bilemedim çok yakınıyorum birileri kalbimi sökse alsa yeni bir kalp taksa keşke istiyorum hocam 5 vakit namaz 1 2 hafta oldu başlayalı ve kılıyorum haramlardan kaçıyorum mümkün olduğunca ilme yöneliyorum ama bu öfke gadap beni bitirdi insanlara karşı insanları suçluyorum ama sonra diyorum benim nefsim bana zulm ediyor bende münafıklık alametimi var bir nasihat bilgi verirseniz çok sevirim hocam allah razı olsun

  1. Aleykümselam.
   Peygamberimiz (sallallahu aleyhi ve sellem),”el-efdalü iman hubbi fillah buğdi fillah” buyurdu.
   Yani; “İmanın en üstünü, Allah’ın sevdiklerini sevmek buğz ettiklerine buğz etmektir (kızmaktır) buyurdu.
   Öfkenizi günahlara yönlendirin. Günah işleyenlerin kötü vasıflarına kızınız kendilerine değil.
   Bu da sevap yönünden çok daha hayırlıdır.

 15. hocam bir ev alsak bankadaki faizli hesaptaki parayla ancak oradaki paranın bir kısmı faiz o evdeki namazlar oruçlar kabul olur mu?

  1. Helale haram katmak temiz suyun içine idrar karıştırmak gibidir. İçine idrar karıştırılmış suyla abdest olmayacağı gibi helal paranın içine faizli para karıştırılarak ev almak da kılınan namazların kabulüne engel olur.

 16. Bekir hocam bu elfazi kufur konusunda siz detaylarda iyisiniz diye bir soru sormuştum ama soru gelmedimi tekrar yazayim.
  Mesela ben bir oyun oynuyorum 10 saat oynadim bu zaman israfi ve haram.
  Ama tam 10 saat olunca oyun tebrik mesaji gönderiyor “Yeni başarin 10 saat oyunda kaldin tebrikler” diyor ve benim oyun profilimde başarilarim kısmında 10 saat oyunda kaldi yaziyor şimdi bu başarilarim olarak profilimde gözüküyor ama ben kabul etmiyorum ozaman küfür olurmu?,

 17. Selamunaleykum. Özel günlerimde maalesef kuran okuyamadığım için namaz kılamadığım icin kendimi manevi olarak eksik hissettiğim zamanlar oluyor vesveselerden etkileniyorum bu zamanlarda neler yapmalıyım??

  1. Aleykümselam.
   Salavat oku. Her bir salavata 10 sevap yazılır. Kuran okuyamadığın için üzülmenden dolayı da Kuran okumuş gibi sevap yazılır ayrıca. Çünkü Peygamberimiz “Müminin niyeti amelinden efdaldir” buyurmuştur.

 18. hocam fotograf albümümün arkasında resim, defter alıyorum resim, resim heryerde karşıma çıkıyor. resimli eşya kullanmak günah mı?

Bir cevap yazın