Soru-Cevap

Dinimizle ilgili sorularınızı aşağıdaki formu doldurup gönderebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

“Soru-Cevap” üzerine 20.348 yorum.

 1. Selamun Aleyküm Kafire saygiyla alakali sorum var.
  Eski bir fenerbahceli futbolcu anlatiyor;Ortega diye dünyaca ünlü futbolcu geldi büyük topçu gidiodum ona çekirdek aliodum istediklerini aliodum adam futbolcu oldugumu bile sonradan anladi ona hizmet ediyordum felan diyo böyle gulerek anlatiyor.
  Şimdi bu Ortega o dönemin messisi gibi bisiydi hocam buda böyle ona heyecanlanmiş galiba sevgi heyecan karisimiyla onun mutlulugu icin afedersiniz amele gibi etrafinda dolaşmiş çekirdek kola felan şimdi bu kafire saygimi olur olursa hükmu nedir bu hikayeyi gülerek anlatiyor buna gülmenin hükmu nedir..

  1. Aleykümselam.
   Kafirin inancından dolayı onun inancı için saygı küfürdür. Küfre rıza küfürdür. Ama onun insani ilişkilerinde gösterdiği küfür ve haram olmayan işlerinden dolayı ikramda bulunmakta bir beis yoktur.

  2. Hocam ikram ama böyle büyuk futbolcuya gözüne girmek yağ cekmek için böyle bakkala koşuyomus felan bunu diyorum burda onu yuceltmek var ama futbolcugundan dolayi kafirligine degil

 2. Selamlar hocam yaş 25 her yere baş vuruyorum her yere numara adres bırakıyorum ama kimse işe alındınız demiyor ve çok kez kuralara giriyorum o kadar kişi giriyor ben giremiyorum ve artık gına geldi elimdede meslek yok ve bende bu durumdan üzgünüm pişmanım yaşta geçmiş geçiyor ortaokul olduğum için daha kötü bir türlü derslerde başarılı olamadım kafam almadı sanki hayat bana oynuyor haramlara helallere uyuyorum 5 vakiti kazasız eda ediyorum ama istediğim hiç bir şeyi almamak koyuyor ve umudum bitiyor her şeyi terk edesim geliyor ne yapacam hocam bazı işlerede giriyorum ama onlarda kalıcı değil yada mevsimlik çok sıkıldım

  1. Aleykümselam.
   Dünyada herkes birinin işinde çalışarak hayatını devam ettirmiyor. Herkes memur değil herkes bir fabrikada işçi değil. İnsanların birçoğu kendi işini yapıp çok da güzel geçimini sağlayabiliyor. Siz de karamsar olup ümitsizliğe kapılmayınız. Ümitsizlik şeytanın tuzağıdır.
   Ticaret yapınız. Rızkın onda dokuzu ticarettedir buyurdu Peygamber efendimiz. Bunun için en çok lazım olan sermaye değil cesarettir. Bu işi yaparken de az kazanınız ama asla doğruluktan ayrılmayınız. Çok kazanıp haram kazanmanıp asla berekti olmaz. Aksi halde dağ gibi şişersin balon gibi sönersin.
   Ufak bir sermaye ile başlayınız. İnşaallah işinizi çok büyütebilirsiniz.

 3. Bu kısımda küfür varmi?
  Kahpe dölün soyu
  Ele vermiş seni
  Nice yıllar boyu
  Kırmış kalbini
  Aynı yolun eri
  Çekemezmiş seni
  Gördüğünden beri
  Kırmış kalbini

  1. Kahpe dölün soyu derken onu yedi ile sınırlandırmazsan işin ucu Hz Adem’e daynır ki bu da küfür olur.

 4. Peki hocam bankanın bana verdiği faiz miktarını ben kendi hesabımda tutmasam bir ihtiyacı olan arkadaşım alsa o miktarı günaha girmiş olur muyum yoksa o arkadaşım mı günaha girer veya nasıl bir durum söz konusudur bu konuda ben faizi kendi parama karıştırmadığım durumda?

  1. Bankaya yatırdığın parana verilen faizi almayıp başkasına versen bile faiz günahına girersin.

 5. Selamun Aleyküm.
  Efendimiz rüta tabiri yaparmiydi.
  2.sorumda Rüyanin bilimsel açidan yorumu nedir yani bilinçalti vs.
  Allah bazen bize ikaz yaparken neyi vesile kiliyorda aklimiza giriyor o şey.

  1. Aleykümselam.
   Peygamberimiz rüya tabiri yapardı. İlk yorumladığı rüya Hz. Ebu Bekir’in rüyası idi.
   Rüya konusu Yusuf suresinde geçer. Hz. Yusuf’un gördüğü rüya ve babası Yakub peygamberin onu yorumlaması ve yıllar sonra gerçekleşmesi.
   Allahu Tealanın izkaz etmesi korku ve ümidle olur.
   Bilinçaltı rüyaları gündüz çok düşünülen şeylerin bazen rüyada farklı şekilde görülmesi şeklinde olur.

 6. Hocam bankadaki vadeli hesaptaki parayla bir ev alsak o evde namaz kılsak oruç tutsak namaz ve oruç borcundan düşer mi Kuran-ı Kerim okusak sevabını alabilir miyiz? Yoksa o faiz miktarını fakirlere dağıtana kadar ne borçtan düşmez ne de sevabını alamaz mı olur muyuz yaptığımız ibadetlerin

  1. Bankadan paranı çek faizini kabul etme.
   Faiz almak da vermek de büyük günah.
   Faiz hakkındaki ayet(mealen):
   – Ey iman edenler! Allah’tan korkun ve artık faizin peşini bırakın, eğer gerçekten müminler iseniz.
   (Bakara suresi ayet: 278)

   – Eğer böyle yapmazsanız, o zaman Allah ve Rasulü tarafından size savaş açılmış olduğunu bilin. Eğer tevbe ederseniz, sermayeleriniz(ana para) sizindir. Haksızlık etmezsiniz, haksızlığa da uğramazsınız.
   (Bakara suresi ayet: 279)

 7. Selamunaleykum hocam şimdiden hayırlı cumalar.
  Ben 2 şey hakkında sizden bilgi almak istiyorum zira bu konular hakkında pek bilgim yok.
  1- Ölüm korkusu şeytandan mıdır (normalden fazla korkmak)
  2- Bu korku nasıl aşılabilir ?
  Hocam ayrıca bir kişide psikolojik rahatsızlık olursa fakat doktora gitmezse vebal olur mu

  1. Aleykümselam Elif hanım size de hayırlı cumalar olsun..
   1) Ölüm korkusu, şeytandan da olabilir Rahmani de olabilir.
   Korkunun temeli neye dayanıyor onu bilmek gerekir.
   Eğer ki ölüm korkusu ölüp yok olmak kaygısı ise bu şeytandandır.
   Değilse, Günahların çok olmasından dolayı ahirete hazırlık yapmadan ölüme yakalanmak korkusu ise bu korku Rahmanidir.
   2) Bu korku güçlü bir iman ile aşılabilir.
   Büyük veli ve alim İmamı Rabbani hazretleri “Ölüm felaket değil ölümden sonra başa gelecekleri bilmemek esas felakettir” buyurmuştur.
   Her türlü rahatsızlıkta tedavi olmak sünnettir. Tedavi olmamak vebaldir.

  2. Hocam bide şey oluyor beni biraz ölüm korkusu sardı her an ölcek gibi hissediyorum sonra namaz kilcakken kuran okucakken bu aklima geliyor ve içim iyice daraliyor ve Allah affetsin ama o ibadetleri yapasim gelmiyor zorlanarak oluyor. Bu şeytandan mı ?

  3. Namaz kılmana ve diğer ibadetleri yapmana zorluk getiren her duygu şeytandandır. Ölüm felaket değil ölümden sonra başa gelecekleri bilmemek asıl felakettir.

 8. Selamunaleykum. Hocam internetten gördüğüm rüyanın tabirine baktım ihya sitesiydi. Bir kisminda ecelin yaklasmasi demektir yazıyordu o kısım gördüğüm yerle benziyordu. Sizce rüya tabirlerine itibar edilmeli mi?

  1. Aleykümselam.
   Rüya yorumu yapmıyorum ama neymiş sizi böylesine korkutan rüya?

  2. Hocam Allah hayırlara vesile etsin ben de pek açıklamam ama yazayım. rüyamda günaha girme tehlikem vardı ben de tam o anda bi su şişesinin kağıdında euzu besmele gördüm ama latin harfleriyle yazılmıştı arapça değildi. Işte gunahtan korunmak için onu okumuşum tovbe falan ediyordum. Daha sonra birisi o şişeyi önümden alıp götürdü. Işte internette de besmele kağıdını biri götürürse ecel falan diye yazıyordu biraz endişelendim açıkçası ama bilinçaltı da olamaz mı

  3. O yorum yanlıştır.
   Bu rüya senin tövbe etmene vesile olacağı anlamına gelir.

  4. Hocam selamunaleykum.. rahatsız ettiğim için çok özür dilerim o anlattığım rüyanın yorumu yanlış demiştiniz ya yani anlami ecelin yaklaşması değil demi ? Çünkü karşıma hep ölümle ilgili şeyler çıkıyor beni rahatsız ediyor.

  5. Aleykümselam.
   Ecel ile alakası yoktur o rüyanın ama sana ilahi bir uyarı vardır. Kendine gelip ibadetlere özen göstermelisin. Çünkü ölüm felaket değil ölümden sonra başa gelecekleri bilmemek asıl felakettir. Yoksa bir gün mutlaka öleceksin ve yaptığın işlerin hesabını vereceksin. Buna her an hazır olmalısın. Çünkü ecel ne zaman gelir bilinmez.

  6. Anladım hocam ben de o yanlış tabiri okuyunca ister istemez etkisinde kalmıştım surekli karsima ölümle ilgili şeyler çıkınca her an ölcem diye aklıma geliyordu en iyisi artık tabirlere bakmamak yola devam etmek.. Allah razı olsun sizden gercekten cok guzel cevapliyorsunuz.

  7. Hocam tesettür de ibadete girer mi ? Tesettürlü değilim ama o rüyadan beri tesettür düşünüyorum. Sanırım bunun uyarısı olabilir.

  8. Tesettür Allahu Tealanın emridir. O sebepledir ki Allah rızası için tesettüre giren erkek ve kadın ibadet etmiş olur. Erkeğin tesettürü diz kapağı ile göbek arasıdır. Kadının tesettürü ise el ve yüzün dışında tüm bedeni örtmektir. Evet tesettür sebebiyle rüyada İlahi bir ikaz mümkündür.

 9. Hocam selamunaleykum. Inşallah sorularımla sizi rahatsız etmiyorumdur. Fakat bir sorum var. Bazen ya kafir olursam ya saparsam diye endişelerim oluyor bu bir müslümanda normal midir ? Yoksa ben mi fazla kaygılanıyorum ? Sapmamak için neler yapmalı bir müslüman ? Zira imanı korumak en önemli şey.

  1. Aleykümselam Elif hanım…
   Kaygılarınız güzeldir. Peygamberimiz “Kulunun imanını vesveseye yükselten Allaha hamd olsun ” diye şükretmiştir.
   Gerçek mümin imanını her şeyden önce tutar. Onu gözünün bebeğinden daha çok korumaya çalışır. O sebeplde hep kaybetme korkusu yaşar. Ama Allahın inayeti ile kaybetmezsiniz yalnız şu bilgileri öğrenmelisiniz.
   LİNKİ TIKLA:
   https://islamdergisi.com/genel/dinden-cikaran-sozler/

 10. Selamun Aleyküm.
  Misal vererek konusucam.
  Birisi birşey yapiyor ve yaptiği şeyi 4 ilmi heyete soruyor 1 i küfür diyor,3 ü bunda bir beis yoktur diyor ama 4 ekipde ehli sünnet.
  Kişide burda çoğunluk küfür değil bunda bir beis yoktur dediği için o işi yapiyor ,bu kişi küfre düşermi?

 11. Selamunaleykum. Bir şeyi merak ettim hocam
  Evde huzursuzlukların olması da şeytandan mıdır ? Huzursuzlukların gitmesi için okunacak dualar vs nelerdir ?

  1. Aleykümselam Elif hanım.
   Nerede huzursuzluk varsa orada şeytan vardır.
   Evde huzursuzluğun gitmesi sadece dua okumakla olmaz. Evdekiler günahlarına tövbe etmeli, kin haset ve nefretten sıyrılmalı, sonra da dua okumalıdır.

 12. Selamünaleyküm hocam beni çok üzen ve harap eden bir duygu var nedenini bende bilmiyorum bu duyguyu isteyerekte hissetmek istemiyorum ama ben dışarı çıkınca kalabalıkta insanlara çok kibirleniyorum ve çok öfkeleniyorum öfke ve kibir yüzündende kavga edecek hale geliyorum ama çok şükür bugüne kadar kimse ile kavga etmedim frenliyorum allahın kulu diyip ama neden böyle bir duygu bende var ağlayacak gibi oluyorum bu duygudan acaba bir malı eşyayı çok düşündüğümden dolayımı yada onu çok abarttığımdan dolayımı böyle bir his oluşup insanlara öfkeleniyorum bilemedim çok yakınıyorum birileri kalbimi sökse alsa yeni bir kalp taksa keşke istiyorum hocam 5 vakit namaz 1 2 hafta oldu başlayalı ve kılıyorum haramlardan kaçıyorum mümkün olduğunca ilme yöneliyorum ama bu öfke gadap beni bitirdi insanlara karşı insanları suçluyorum ama sonra diyorum benim nefsim bana zulm ediyor bende münafıklık alametimi var bir nasihat bilgi verirseniz çok sevirim hocam allah razı olsun

  1. Aleykümselam.
   Peygamberimiz (sallallahu aleyhi ve sellem),”el-efdalü iman hubbi fillah buğdi fillah” buyurdu.
   Yani; “İmanın en üstünü, Allah’ın sevdiklerini sevmek buğz ettiklerine buğz etmektir (kızmaktır) buyurdu.
   Öfkenizi günahlara yönlendirin. Günah işleyenlerin kötü vasıflarına kızınız kendilerine değil.
   Bu da sevap yönünden çok daha hayırlıdır.

 13. hocam bir ev alsak bankadaki faizli hesaptaki parayla ancak oradaki paranın bir kısmı faiz o evdeki namazlar oruçlar kabul olur mu?

  1. Helale haram katmak temiz suyun içine idrar karıştırmak gibidir. İçine idrar karıştırılmış suyla abdest olmayacağı gibi helal paranın içine faizli para karıştırılarak ev almak da kılınan namazların kabulüne engel olur.

 14. Bekir hocam bu elfazi kufur konusunda siz detaylarda iyisiniz diye bir soru sormuştum ama soru gelmedimi tekrar yazayim.
  Mesela ben bir oyun oynuyorum 10 saat oynadim bu zaman israfi ve haram.
  Ama tam 10 saat olunca oyun tebrik mesaji gönderiyor “Yeni başarin 10 saat oyunda kaldin tebrikler” diyor ve benim oyun profilimde başarilarim kısmında 10 saat oyunda kaldi yaziyor şimdi bu başarilarim olarak profilimde gözüküyor ama ben kabul etmiyorum ozaman küfür olurmu?,

 15. Selamunaleykum. Özel günlerimde maalesef kuran okuyamadığım için namaz kılamadığım icin kendimi manevi olarak eksik hissettiğim zamanlar oluyor vesveselerden etkileniyorum bu zamanlarda neler yapmalıyım??

  1. Aleykümselam.
   Salavat oku. Her bir salavata 10 sevap yazılır. Kuran okuyamadığın için üzülmenden dolayı da Kuran okumuş gibi sevap yazılır ayrıca. Çünkü Peygamberimiz “Müminin niyeti amelinden efdaldir” buyurmuştur.

 16. hocam fotograf albümümün arkasında resim, defter alıyorum resim, resim heryerde karşıma çıkıyor. resimli eşya kullanmak günah mı?

 17. Selamun Aleyküm.
  Ehli sünnet diye tanimladiğimiz sevdiğimiz hocalardan bazilari bayanlarla program yapiyorlar.
  1.5 2 saat civari açik veya kapali kadinin sürekli yüzüne bakiyorlar gayri ihtiyar 1 kez bakiştan sonrasi haram ama bu hocalar saatlerce bakiyorlar bu nasil bişi hocam

  1. Aleykümselam.
   Alimler mümkün olduğunca o durumdan ictinab etmeli. Bakmasa da mekruhtur.

 18. Selamun Aleyküm.
  Dilimizde tabir ettiğimiz “Lafın gelişi” kelimeleriyle alakali soru sorcam.
  Cübbeli Ahmet Hoca anlatiyor diyorki falanca bi hocaya demişler ben ateistim ama cübbeli ahmet hocayi dinliyorum demiş o adamda e mübarek adam dinliyosun niye iman etmiyosun demiş cübbeli hocada bunu anlatiyor hatta sonra diyor ben ne bozuk adammişim iman ettirememişim diyil gülüyor.
  Benim sorum ordaki ateiste e mübarek adam diye başliyan cümle lafin gelişi dediğimiz manayla denmiş bu sözün hükmü nedir..

  1. Aleykümselam.
   Bir kafire mübarek adam denilemez. Bu dinen çok tehlikeli bir sözdür. Alim birisinin öyle söylemesi durumunda ona hüsnü zan etmeliyiz. Belki sehven öyle demiş olabilir diye düşünmeliyiz…

  2. Aynen hocam gün içinde cok kullaniyorlar istem dişi öyle çikmiştir o hocanin agzindan ama cübbeli ahmet hoca böyle komik şeyler anlatir ya anlatinca o noktaya nasil dikkat etmedi hocam ben çok şaşiriyorum

  3. Adam ağır şeker hastası. Öyle unutkanlık durumları olabilir.

Bir cevap yazın