Kısa Kollu Gömlekle Namaz Kılınır mı?

SORU: Hocam kısa kolla namaz kılma hususunda ehli sünnet hocalar farklı görüşler irad ediyorlar. Bu farklılık neden kaynaklanıyor? Biz hangisine uyacağız?

Esad Coşan Hocaefendi:
Kısa kollu elbise ile namaz câizdir (erkekler için). Hem de kerahatsiz caizdir. Ama şu şartla: “Bir insanın üzerindeki elbisenin kolu uzun olup da, kolunu kıvırır merhaba da namaza öyle durursa; mekruh olur. Çünkü uzun koldu, kıvırdı, kısa yaptı; bu, saygısızlık alâmeti… Ama, elbisenin biçilişi kısa kolsa; kısa kollu olduğu için, onda kerahat yoktur.” diyor. (Ömer Nasûhî Bilmen)

Cübbeli Ahmet Hoca : Kısa kollu gömlek ile namaz mekruhtur. Elbisenin kollarını sıvayarak kolları açık namaz kılmak mekruhtur. Fetava-i Kadıhan’da da böyledir. (Hindiyye)

[Burada sıvamak değil, kolları açmanın, teni göstermenin mekruh olduğu bildiriliyor. (www.dinimizislam. com)

Nimet-i İslam’da, namazın mekruhlarının 11. sinde, (Erkek kısmı namazda kolunu açık bulundurmaktır) deniyor.

Erkeğin kısa kollu gömlek ile namaz kılması ise sahihtir. Çünkü namazda erkeğin avreti diz ile göbeğin arasındadır. Ancak kısa kollu gömlek ile gezmek veya namaz kılmak memlekette adet değilse böyle bir gömlekle namaz kılmak ve gezmek doğru değildir. Adet ise beis yoktur. (Halil Günenç-Günümüz Meselelerine Fetvalar)

CEVAP:
Burada değinilen şeylerin hepsi de aynı şeyi belirtiyor, ayrılık yok lakin anlatımlar farklıdır.
Özetle şudur ki erkeklerin kısa kollu veya sıvama kollu gömlek ile namaz kılmaları tenzihen (hafif) mekruhtur. Lakin bu durum namazın kabulüne engel değil sevaplarını azaltır hepsi budur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir cevap yazın