Kısa Kollu Gömlekle Namaz Kılınır mı?

SORU: Hocam kısa kolla namaz kılma hususunda ehli sünnet hocalar farklı görüşler irad ediyorlar. Bu farklılık neden kaynaklanıyor? Biz hangisine uyacağız?

Esad Coşan Hocaefendi:
Kısa kollu elbise ile namaz câizdir (erkekler için). Hem de kerahatsiz caizdir. Ama şu şartla: “Bir insanın üzerindeki elbisenin kolu uzun olup da, kolunu kıvırır merhaba da namaza öyle durursa; mekruh olur. Çünkü uzun koldu, kıvırdı, kısa yaptı; bu, saygısızlık alâmeti… Ama, elbisenin biçilişi kısa kolsa; kısa kollu olduğu için, onda kerahat yoktur.” diyor. (Ömer Nasûhî Bilmen)

Cübbeli Ahmet Hoca : Kısa kollu gömlek ile namaz mekruhtur. Elbisenin kollarını sıvayarak kolları açık namaz kılmak mekruhtur. Fetava-i Kadıhan’da da böyledir. (Hindiyye)

[Burada sıvamak değil, kolları açmanın, teni göstermenin mekruh olduğu bildiriliyor. (www.dinimizislam. com)

Nimet-i İslam’da, namazın mekruhlarının 11. sinde, (Erkek kısmı namazda kolunu açık bulundurmaktır) deniyor.

Erkeğin kısa kollu gömlek ile namaz kılması ise sahihtir. Çünkü namazda erkeğin avreti diz ile göbeğin arasındadır. Ancak kısa kollu gömlek ile gezmek veya namaz kılmak memlekette adet değilse böyle bir gömlekle namaz kılmak ve gezmek doğru değildir. Adet ise beis yoktur. (Halil Günenç-Günümüz Meselelerine Fetvalar)

CEVAP:
Burada değinilen şeylerin hepsi de aynı şeyi belirtiyor, ayrılık yok lakin anlatımlar farklıdır.
Özetle şudur ki erkeklerin kısa kollu veya sıvama kollu gömlek ile namaz kılmaları tenzihen (hafif) mekruhtur. Lakin bu durum namazın kabulüne engel değil sevaplarını azaltır hepsi budur.

(Visited 1.126 times, 1 visits today)
DIKKAT: Sitemize ya da yazarlarımıza hakaret veya küfür eden ve yazarlarımızı tehdit eden şahısların IP adresleri ve giriş saatleri sistemimiz tarafından kaydedilmektedir. Avukatımız aracılığıyla bu kişiler hakkında gerekli yasal işlemler başlatılacaktır. Yorum göndermeden önce nezaket kurallarına dikkat ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkat! Yorum yazmadan önce aşağıdaki uyarıyı okuyunuz:
5237 S.lı Türk Ceza Kanunu MADDE 125 Hakaret (1) Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.
(2) Fiilin, mağduru muhatap alan sesli, yazılı veya görüntülü bir iletiyle işlenmesi halinde, yukarıdaki fıkrada belirtilen cezaya hükmolunur.

Türk Ceza Kanununun yukarıda belirtilen maddelerine göre, sitemiz veya yazarlarımızın onur, şeref ve saygınlığını zedelemeye yönelik mesajlar gönderenler hakkında  gerekli yasal haklarımızı kullanacağımızı önceden bildiririz. Yorum yazarken nezaket kurallarına dikkat ediniz.

Bir cevap yazın