Peygamberimize Küfredenin Tövbesi Kabul Olmaz mı?

tövbenin şartlarıSORU: Gümüşanevi’nin Akaid Kitabında Peygamber efendimize dil uzatanın tevbesinin kabul olmadığı yazılıdır. Bu doğru mudur?
CEVAP:
Öyle yapan birisinin sadece Hanbelî mezhebinde tövbesi kabul olmadığı bildirilir. İbni Âbidin hazretleri ise şu açıklamayı yapar;
“Hanbelî âlimlerine göre, Peygamber efendimize dil uzatanın tevbesi kabul edilmez. İmam-ı A’zam ile İmam-ı Şâfiî’ye göre tevbe ederse tevbesi kabul edilir.
(Redd-ül-muhtar)”

Bazı âlimler diyor ki: (Tevbesi kabul olmaz) demek, (Müslüman olması kabul edilmez) demek değildir. (Tevbe etse de dünyadaki cezadan kurtulamaz) demektir. Mesela; zina eden tevbe etse de, sonra zinası meydana çıkarsa, yine dinen kadı tarafından cezalandırılır. İçki içene, hırsızlık edene de dünyadaki cezaları verilir. Peygamber efendimize dil uzatan da tevbe etse de, Hanbelî mezhebinde dünyada cezalandırılır. [Hanefi]

(Mir’at-i Kâinat) kitabında diyor ki: Resulullah’ın “sallallahü aleyhi ve sellem” zevceleri ve kızları “radıyallahü teâlâ anhünne” dünyadaki kadınların hepsinden üstündür. Zevcelerini kötüleyen için, Abdullah ibni Abbas hazretleri, (Tevbesi kabul olmaz) buyurdu. Âişe vâlidemize “radıyallahü anha” sövmek, Kur’an-ı kerimi inkâr etmek olacağı için küfür olduğunda sözbirliği vardır. (Eshab-ı Kiram kitabı)

2.022 - 16
DIKKAT: Sitemize ya da yazarlarımıza hakaret veya küfür eden ve yazarlarımızı tehdit eden şahısların IP adresleri ve giriş saatleri sistemimiz tarafından kaydedilmektedir. Avukatımız aracılığıyla bu kişiler hakkında gerekli yasal işlemler başlatılır. Soru veya mesaj göndermeden önce nezaket kurallarına dikkat ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


“Peygamberimize Küfredenin Tövbesi Kabul Olmaz mı?” üzerine 21 yorum.

 1. Hocam bu vevesemi ilk önce kafamda birisi sürekli konuşuyordu sanki yabancı bir dil gibi analmiyordum ama sürekli birisi konuşuyordu video izlemistim Allah’a küfür etmişti sokakta dovmustu adam dedim insan nasilda Allah’a peygambere küfür eder dedim ondan sonra küfür geçer gibi oluyordu araştırdim vesvese oldmusumdur dedim yatıyordum yattigim yerden kalkarken Allah’a küfür geçti içimden yarıda bitmeden durdurdum ve içime öyle bir korku geldiki korkudan bitmistim sonra arti artı söylenmeyecek sözler geçti dualar okudum bir gün peygmaber küfür geçti affedilmezmis diye okumuştum çok korktum ağladım bittim ders falan dinlemedim ve o andan sonra Allah’a küfür geçti bitti peygmaber ve zevcelerine küfür başladı içimi rahatlattım ama 5 dakika sonra bir ifitira hakaret geciyo vesvese midir

  1. Allah sana şifa versin şeytanların şerrinden korusun. Beş vakit namaz için abdest alırken amentüyü okuyarak imanını tazele. Her sabah ve akşam en az üçer kez ayetel-kürsiyi, kureyş suresini, ihlas, felak ve nas surelerini oku. İçine gelen sesleri de şeytandan bil ve Allaha sığın.

  1. Affedilir diyenler isabetli yorum yapmışlardır.
   Allah affetmez denilse bu yüzden bir insan “nasıl olsa tövbem kabul olmayacakmış öyle ise kalan ömrümde her günahı işleyim” deyip küfre girerse, “affedilmez” diyen alimler Alla bunun hesabını nasıl verecekler?

 2. Hocam bu konu ile alakasız bir soru sorucam bana şöyle dusunceler geliyo mesela müslümanlar ile dalga geçici sözler geciyo mesela neden bunlari arastiriyo diyo bende şöyle diyorum çünkü ince düşünceli olmalı müslüman ve ben günah işlediğine Allah seni affetmeyecek boşver hayatını yaşa gibi sozler geciyo vesvese mıdır müslüman ile dalga kötü sözden korkuyorum kul hakkına girecek diye

  1. İçine gelen ifadeler şeytanın vesvesesidir. Allah tövbe edenin tövbesini kabul eder. Peygamberimizi öldürmek isteyenlerin tövbesini kabul etti de senin tövbeni mi kabul etmeyecek?
   Kul hakkından bu kadar korkuyorsun da Allahın hakkından hiç mi korkmuyorsun? En büyük hak Allahın hakkıdır. Ona iman et Onun emirlerini yap yasaklarını terk et ki Allah diğer haklarda sana ödeme kolaylığı versin.

 3. Selamin aleyküm hocam ben bu konuyu araştırırken bir hoca dinliyordum hoca anlatırken sakali dikkatimi çekti işte müslümanlar için sevapmis galiba sakal ben sakal ile dalga geçtim şimdi 2 milyar müslüman var en az 1 milyar sakalı öyle ben nasıl helallesicem sakalı öyle kişiler ile ve peygmaber imizinde sakalı oyleydi

  1. Sen sünnet olan saklla dalga geçtiğin için küfre girmişsin. Onun kefareti sadece imanını yenilemek ve tövbe etmektir. Kendi kendine fetva verme.

  1. Şeri hükümlerin yürürlükte olduğu ülkelerde işlediğin o tür günah şahitlenirse ceza görürsün. Ama sen nerede yaşadığını bilmiyor musun da hala bu soruyu soruyorsun?

 4. Hocam yani peygmaberimiz zevceleri (eşleri) adına sadaka vericez dua edicez tövbe edicegiz diymi?
  Hocam tövbe etsede günah ortaya çıkarsa cezalandirilir yazıyor ceza sistemi nasil oluyor

  1. Evet onların adına hayır hasenat yapacaksın ve çok pişman olacaksın.
   Günahını başkalarına anlatma. Anlatırsan şahitlendirirsin. Bizim sitemizde gerçek adın bilinmediği için sıkıntı olmaz.

  1. Kul hakkının da tövbe var.
   Hak sahipleri dünyada değilse tövbe ettikten sonra onların evlatları ile helallaşacaksın. Onlar da yoksalar hak sahipleri adına sadakalar vereceksin onlara dualar edeceksin.

 5. Siz o günkü halinizle şeytana teslim olmuş bir zavallı konumundasınız! Bir kimse hem Allaha ve Peygamberine inandığını söyleyip hem de Peygamberimize ve zevcelerine hakaret edebilir mi?
  Kul hakkı olmasaydı halen hakaretine devam mı edecektiniz? Peygamberimizden -haşa- sana ne tür bir zarar gördünüz de ona hakaret ettiniz?
  Sana tavsiyem imanını tazele! Akabinde nasuh tövbesi yap bir daha aynı küfürleri asla işleme! Böyle yaparsan Allah tövbelerini kabul eder. Buna rağmen içine küfürlü sözler gelirse o şeytanın vesvesesidir. Ondan ve şerrinden hemen Allaha sığın. Beş vakit namazını camide cemaatle kıl. Yoksa kıyamet günü peygamberimizin huzuruna melekler seni köpek gibi sürüyerek getirirler o vakit Peygamberimizin yüzüne nasıl bakacaksın?
  Tövbem kabul olmaz dersen işte o zaman tövben kabul olmaz.
  NOT:
  Yazını çöpe attım ki başkaları okumasın!
  Şer’i mahkemelerin yürürlükte olduğu bir yerde Allaha ve peygambere küfrün dünyadaki şer’an cezası tövbe olmazsa ölümdür. Bazı alimler “Peygamberimize küfür etmenin cezası tövbe edilse bile yine de o kimse ölüm cezasına çarptırılır” diye fetva vermiştir. Fakat böyle birsinin cenazesi yıkanır denilmektedir. Yani cezasını dünyada çeker ahirete mümin olarak gider demektir.

 6. hocam, abdullah ibni abbas hazretleri, peygamber efendimizin zevcelerini kötüleyenler için (kafir olduğuna ve tevbesi kabul olmaz) demiş. ama bildiğimiz gibi her şeyin tevbesi var. bu görüş abdullah hazretlerinin yalnızca kendi görüşümü yoksa ehlisünnet alimleri de mi aynı şekilde düşünüyor
  ya da burada bahsedilen allah katında tevbesi var ve müslüman olabilir ama dünyadaki cezadan mı kurtulamaz demek

  1. İbn-i Abbas(r.a) hazretleri “Peygamber efendimizin zevcelerini kötüleyenler için (kafir olduğuna ve tevbesi kabul olmaz” buyurmuştur.
   Bu sözün açıklaması:
   * Birinci olarak; Attığı iftiradan tövbe edenin Allah katında tövbesi kabul olur lakin şeriatin vereceği cezadan tövbe etmekle kurtulamaz demektir.
   * İkincisi; Rasulullahın zevcelerine attığı iftiradan tövbe etmedikçe hiçbir tövbesi kabul olmaz demektir. Çünkü Ayşe (r.anha) validemizin temiz olduğu Kuran ayetiyle diğerlerinin ise hadislerle sabittir. Kuran ve hadislere rağmen onlara hakaret eden Kuranı ve Peygamberimizi yalanlamış olur ki bu kimsenin hiçbir tövbesi kabul olmaz.

  2. peki hocam. anladım. bi müslüman haşa peygamber efendimize veya hz. aişe gibi onun zevcelerine hakaret ederse küfre girer, dinden çıkar ama sonra tevbe ederse yeniden müslüman olur, allah affeder. peki hakaret etmekten kaynaklanan kul haklarının affolması için neler yapılır? helallik istemek sanırım mümkün değil. haklarında edilen hayır duaları ve güzel sözler söylemek işe yarar mı

  3. İftira ve hakaretin kefareti, onun tersidir. Yani tövbeden sonra onları saygı ile övmektir.

 7. HOCAM BU ONA KÜFÜR EDENEİN TEVBESİSİNİN KABUL OLMAYACAĞINIMI BELİRTİYOR AMA ŞİRK GÜNAH FFEDİLİYOR BİZİM allah tan başka gidicek kapımızda yok ama buda yanluştır ALLAH TAN ümit kesmek kafir şi deilmidir TEVBESİ KABUL OLMAZ DEMEK YANLIŞ OLMAZMI

  1. Yanlış anlıyorsunuz maalesef!!!
   Allaha söven veya Onu inkar eden kimse tövbe edip imanını yenilemezse ebediyen cehennemlik olur demek istedik.
   Allah her türlü günahın tövbesini kabul eder. Hatta inkar ve şirkin dahi tövbesini kabul eder. Öyle olmasaydı ashabın büyük çoğunluğu İslamdan önce müşrikti. Onların tövbelerini kabul etmez onlarda sahabe olamazdı. Ama onların tövbelerini kabul etti.

Bir cevap yazın