Peygamberimize Küfredenin Tövbesi Kabul Olmaz mı?

tövbenin şartlarıSORU: Gümüşanevi’nin Akaid Kitabında Peygamber efendimize dil uzatanın tevbesinin kabul olmadığı yazılıdır. Bu doğru mudur?
CEVAP:
Öyle yapan birisinin sadece Hanbelî mezhebinde tövbesi kabul olmadığı bildirilir. İbni Âbidin hazretleri ise şu açıklamayı yapar;
“Hanbelî âlimlerine göre, Peygamber efendimize dil uzatanın tevbesi kabul edilmez. İmam-ı A’zam ile İmam-ı Şâfiî’ye göre tevbe ederse tevbesi kabul edilir.
(Redd-ül-muhtar)”

Bazı âlimler diyor ki: (Tevbesi kabul olmaz) demek, (Müslüman olması kabul edilmez) demek değildir. (Tevbe etse de dünyadaki cezadan kurtulamaz) demektir. Mesela; zina eden tevbe etse de, sonra zinası meydana çıkarsa, yine dinen kadı tarafından cezalandırılır. İçki içene, hırsızlık edene de dünyadaki cezaları verilir. Peygamber efendimize dil uzatan da tevbe etse de, Hanbelî mezhebinde dünyada cezalandırılır. [Hanefi]

(Mir’at-i Kâinat) kitabında diyor ki: Resulullah’ın “sallallahü aleyhi ve sellem” zevceleri ve kızları “radıyallahü teâlâ anhünne” dünyadaki kadınların hepsinden üstündür. Zevcelerini kötüleyen için, Abdullah ibni Abbas hazretleri, (Tevbesi kabul olmaz) buyurdu. Âişe vâlidemize “radıyallahü anha” sövmek, Kur’an-ı kerimi inkâr etmek olacağı için küfür olduğunda sözbirliği vardır. (Eshab-ı Kiram kitabı)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir cevap yazın