ABDESTİ BOZMAYAN ŞEYLER

Abdesti Bozmayan Şeyler:

1-Tahtakurusu, sivrisinek gibi haşereler kan emse abdest bozulmaz.
2-Ağızdaki kan ve kanı yutmak; ağzın içi, abdestin bozulmasında, iç organ sayılır. Orucun bozulmasında, bedenin dışı sayılır. Bunun için, dişten ve ağızdaki yaradan çıkıp ağızdan dışarı çıkmayan kan abdesti bozmaz.
3-Ağız bazen bedenin içi sayılır. Bunun için, oruçlu kimse, tükürüğünü yutarsa, orucu bozulmaz. İnsanın içindeki necasetin mideden bağırsağa geçmesi gibi olur. Ağızdaki yaradan yahut mideden ağza kan çıkması, abdesti ve orucu bozmaz. Bu kanı tükürünce veya yutunca, tükürük kandan çok ise, yani sarı ise, yine bozulmaz. Mideden gelen başka şeyler ağza geldiği zaman da böyle olup, abdest ve oruç bozulmaz.
4-Sümük içindeki kan pıhtısı, abdesti bozmaz.
5-Burundan gelen katı kan abdesti bozmaz
6-Toplu iğnenin başı kadar çıkan kan çevresine yayılmazsa,, abdesti bozmaz.
7-Kaşıdığımız yaralardan su çıkınca, mayasıl, parmak arası pişinti, kabarcık, uyuz, çiçek suları ve yakı konulan yerden çıkan sular abdesti bozmaz diyen âlimler vardır. Zaruret halinde buna göre amel olunur. (Redd-ül-muhtar)
8-Abdest alırken sivilcelerin kimi patlıyor ve çok uzun süre kan aktığında, 
Maliki mezhebini taklit ediyorum diye kalbinizden geçirirseniz sivilcelerden çıkan kanlar bu durumda abdestinizi bozmaz
9-Yaradan ağrısız olarak çıkan sarı su veya renksiz su, abdesti bozmaz. Ağrısız gibi, ağrılı çıkan renksiz suyun da, abdesti bozmayacağını bildiren âlimler olduğu için, uyuz, çiçek ve egzamalı olanların bu kavle uymaları caiz olur.
10-Bazı hastalıklar için ayak altına (Chi patche) denilen Çin yakısı vuruluyor. Bu yakı, vücuttaki toksinleri emiyor. Yakı, çıkarıldığı zaman su ile ıslatmış gibi yamyaş oluyor. Sağlam deriden çıkan bu toksinli su, aynen ter gibidir ki, abdesti bozmaz.
11-Deri altına enjektörle verilen ilâç, dışarı kanama olmaksızın çıkarsa, abdest bozulmaz.
12-Kulağa damlatılan yağ, burundan çıkınca bozmaz,
13-Sandalye veya koltukta sırtımızı arkaya dayamadan, kollarımızı, dizlerimizin üstüne yaslayarak otururken uyumak temkinli olunduğunda bozmaz. Dayandığı şey çekilince düşmezse temkinli uyuyor demektir.
14-Baş ağrısı sebebiyle gözden yaş gelse, abdest bozulmaz.
15-Soğan doğrarken, gözden çıkan yaş, abdesti bozmaz.
16- Yüzdeki sivilceden veya siyah kabarcığın içinden çıkan kuru iltihap gibi olan şey,  yağ bezleri falan ise abdesti bozmaz.
17-Baş dönmesi bozmaz
18-Yüzden kıl çekilince, kıl dibindeki yağ bezesi de kıl ile dışarı çıkarsa abdest bozulmaz.
19-Şeytan tırnağı denilen, tırnak kenarında ete batan kısım koparılınca abdest bozulmazSaç, sakal, bıyık, tırnak kesmekle de abdest bozulmuş olmaz. Kesilen yerleri yıkamak lazım olmaz. Derideki yaraya merhem sürülmüş ise, merhemin üstü yıkanır. Yıkamak yaraya zarar verirse, mesh edilir. Yıkadıktan sonra merhem düşerse, altı iyi olmuş ise, altı yıkanır, iyi olmamış ise, yıkanmaz.
20-Bir kimse her namazda yel kaçırdığını hissediyor. Başka zaman olmuyorsa, bu konuda hadis-i şerif var. Bunu şeytan yapmaktadır. Rasdulullah (s.a.v.)efendimizin bildirdiğine göre: “Bir ses ve koku duymadıkça abdestiniz bozulmuş olmaz” buyuruyor. Demek ki bu vesvesedir, önem vermemek gerekir. Eğer, elinde olmadan gerçekten yel çıkıyorsa, o zaman Maliki mezhebini taklit eder. Çünkü Maliki mezhebinde elde olmadan çıkan gaz abdesti bozmaz.
21-Erkeğin ve kadının önünden çıkan yel, abdesti bozmaz.
22-Alkollü parfüm kullanmak abdesti bozmaz ve namaza da engel değildir.
23-Yabancı kadına şehvetle bakmak Hanefi ve Maliki mezheplerinde abdesti bozmazsa da, şehvetle bakmak haramdır. İbadetlerin sevablarını yok eder.
24- Kadınların önünden çıkan yel abdesti ve namazı bozmaz.
25-İçinde alkol bulunan cilt kremi veya kolonya abdesti bozmaz namazada engel değildir.

 26-Bikinili kadınlara bakmak haramdır. Bunlara bakıldığı durumda mezi gelmediye namaz abdesti bozulmaz, meni gelmemişse cünüp olunmazsa da,  abdesti yenilemek daha doğrusudur.
 27-Bir bayanın abdest aldıktan sonra, saçlarını erkeklerin görmesi abdestini bozmaz. Günah ayrı abdestin bozulmuş olması ayrı şeydir.

(Visited 67 times, 1 visits today)
DIKKAT: Sitemize ya da yazarlarımıza hakaret veya küfür eden ve yazarlarımızı tehdit eden şahısların IP adresleri ve giriş saatleri sistemimiz tarafından kaydedilmektedir. Avukatımız aracılığıyla bu kişiler hakkında gerekli yasal işlemler başlatılacaktır. Yorum göndermeden önce nezaket kurallarına dikkat ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkat! Yorum yazmadan önce aşağıdaki uyarıyı okuyunuz:
5237 S.lı Türk Ceza Kanunu MADDE 125 Hakaret (1) Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.
(2) Fiilin, mağduru muhatap alan sesli, yazılı veya görüntülü bir iletiyle işlenmesi halinde, yukarıdaki fıkrada belirtilen cezaya hükmolunur.

Türk Ceza Kanununun yukarıda belirtilen maddelerine göre, sitemiz veya yazarlarımızın onur, şeref ve saygınlığını zedelemeye yönelik mesajlar gönderenler hakkında  gerekli yasal haklarımızı kullanacağımızı önceden bildiririz. Yorum yazarken nezaket kurallarına dikkat ediniz.

Bir cevap yazın