Evlere İzinsiz Girmek Haramdır

kapı- kapıya vurmakAllahu Teala buyurdu ki(mealen):
– Ey iman edenler! Kendi evinizden başka evlere, geldiğinizi fark ettirip ev halkına selam vermedikçe girmeyin. Bu sizin için daha iyidir. Herhalde (bunu) düşünüp anlarsınız. (Sure-i Nur 27)

– Orada kimse bulamazsanız, size izin verilinceye kadar oraya girmeyin. Eğer size, “Geri dönün!” denilirse, hemen dönün. Çünkü bu, sizin için daha temiz bir davranıştır. Allah, yaptığınızı bilir. (Sure-i Nur 28)

Başka bir âyeti kerîmede şöyle buyurulmaktadır:
 – Ey iman edenler! Ellerinizin altında bulunan (köle ve cariyeleriniz) ve içinizden henüz erginlik çağına girmemiş olanlar, sabah namazından önce, öğleyin soyunduğunuz vakit ve yatsı namazından sonra (yanınıza gireceklerinde) sizden üç defa izin istesinler. Bunlar mahrem halde bulunabileceğiniz üç vakittir. Bu vakitlerin dışında ne sizin için, ne de onlar için bir mahzur yoktur. (Birbirinizin yanına girip çıkabilirsiniz.) İşte Allah, âyetlerini size böyle açıklar. Allah her şeyi bilendir, hüküm ve hikmet sahibidir. (Sure-i Nur/58)
– Sizden olan çocuklarınız erginlik çağına girdiklerinde, kendilerinden öncekiler (büyükleri) izin istedikleri gibi, onlar da izin istesinler. İşte Allah, âyetlerini size böyle açıklar. Allah her şeyi bilendir, hüküm ve hikmet sahibidir. (Sure-i Nur/59)
Bu ilâhî emirler karşısında ashabtan bir adam, kâinatın en mücessim edep örneği bulunan Resûl-i Ekrem’in huzuruna gelerek şöyle konuştu:
— “Annemin odasına gireceğimde izin isteyecek miyim?” Allahın Rasulü(aleyhissalatü vesselam):
— “Evet buyurdu. O:
— “Onun benden başka hizmet edecek kimsesi yoktur. Her girişimde izin isteyecek miyim?” dedi. Peygamberimiz:
— “Onu çıplak bir hâlde görmeyi sever misiniz?” diye sordu. O:
— “Aslâ” dedi. Allahın Rasûlü:
— “O halde izin iste” buyurdu.  (Hadis-i Süyuti).

NOT: Ev içerisinde sabah namazından önce, (bazı sıcak ülkelerde) öğleyin ve yatsıdan sonra anne -babanın veya kardeşlerin yatak odalarına izinsiz girilmez.
Oturma odaları için izin isteme gereği yoktur. 

Başkalarının evlerine gidildiğinde kapıya bakmayıp kapıya yan dönülür ve zilin düğmesine birer dakika aralıkla üç kez basılır. Dördüncü kez kapı zilinin düğmesine basılmadan bir dakika daha beklenir ve kapı açılmazsa orası terk edilir.

DIKKAT: Sitemize ya da yazarlarımıza hakaret veya küfür eden ve yazarlarımızı tehdit eden şahısların IP adresleri ve giriş saatleri sistemimiz tarafından kaydedilmektedir. Avukatımız aracılığıyla bu kişiler hakkında gerekli yasal işlemler başlatılacaktır. Yorum göndermeden önce nezaket kurallarına dikkat ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkat! Yorum yazmadan önce aşağıdaki uyarıyı okuyunuz:
5237 S.lı Türk Ceza Kanunu MADDE 125 Hakaret (1) Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.
(2) Fiilin, mağduru muhatap alan sesli, yazılı veya görüntülü bir iletiyle işlenmesi halinde, yukarıdaki fıkrada belirtilen cezaya hükmolunur.

Türk Ceza Kanununun yukarıda belirtilen maddelerine göre, sitemiz veya yazarlarımızın onur, şeref ve saygınlığını zedelemeye yönelik mesajlar gönderenler hakkında  gerekli yasal haklarımızı kullanacağımızı önceden bildiririz. Yorum yazarken nezaket kurallarına dikkat ediniz.

“Evlere İzinsiz Girmek Haramdır” üzerine 4 yorum.

  1. Hocam, annem, kardeşim, anaannem bi odada hep televizyon izerler o odaya izinle girmek gerekir mi izin icin kapıyı çalmak yeterli mi?

    1. Anne babanın veya kardeşlerinin yatak odalarına izinsiz giremezsin. Oturma odaları için izin istenmez.

    2. Birlikte televizyon seyrettikleri sürece orası oturma odası hükmündedir. Ne zaman yatarlarsa o zaman yatak odasıdır. İnşallah anlaşmışsındır.!

Bir cevap yazın