“Sünnetimi terk edene şefaatim haram oldu” hadisi

İmamzade Türbesi
İmamzade Türbesi

SORU: Hadis kitbalarında şu mealde bir  hadis geçmektedir;” Sünnetimi terk edene şefaatim haram oldu” Bu durumda sünnetlerden herhangi birisini terkedenler şefaatten mahrum mu kalacaklar?
CEVAP: Bu mevzuya ait bir açıklama Şerh-i Hadis-i Erbain‘de “
Sünnetimi terk edene şefaatim haram oldu”hadisini Şeyhul-islam Kemal Paşa şöyle açıklamaktadır:
Bu hadisi şerifte sünnet demek islamiyyet yolu demektir. Çünkü müslüman büyük günah işlesede şefaatten mahrum olamaz. Zira Peygamber Efendimiz bir hadisi şeriflerinde:
“Benim şefaatim ümmetimden büyük günah işleyenleredir.” (Buhari Rikak-51) buyurdu.
O halde yukardaki açık ifade “Sünnetimi terk edene şefaatim haramdır” hadisini “Yolumu, yani islamiyeti terk edene şefaatim haramdır” olarak algılamalıyız.
Şir’atül islam kitabında diyorki, “Bu hadisi şerifde kasdedilen “sünnet” yapılması vacib olan şeyler demektir. Bu da Eshabı kiramın, Tabiin’in ve Tebei tabiin efendilerimizin gittiği yoldur. Bu yola (sünnete) tutunanlara
Ehl-i Sünnet denir. O halde bu hadisi şerifin manası, inanılacak şeylerde ve amellerde Ehl-i sünnetten ayrılanlar şefaate kavuşamayacak demektir.
Vesselam

(Visited 416 times, 1 visits today)
DIKKAT: Sitemize ya da yazarlarımıza hakaret veya küfür eden ve yazarlarımızı tehdit eden şahısların IP adresleri ve giriş saatleri sistemimiz tarafından kaydedilmektedir. Avukatımız aracılığıyla bu kişiler hakkında gerekli yasal işlemler başlatılacaktır. Yorum göndermeden önce nezaket kurallarına dikkat ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkat! Yorum yazmadan önce aşağıdaki uyarıyı okuyunuz:
5237 S.lı Türk Ceza Kanunu MADDE 125 Hakaret (1) Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.
(2) Fiilin, mağduru muhatap alan sesli, yazılı veya görüntülü bir iletiyle işlenmesi halinde, yukarıdaki fıkrada belirtilen cezaya hükmolunur.

Türk Ceza Kanununun yukarıda belirtilen maddelerine göre, sitemiz veya yazarlarımızın onur, şeref ve saygınlığını zedelemeye yönelik mesajlar gönderenler hakkında  gerekli yasal haklarımızı kullanacağımızı önceden bildiririz. Yorum yazarken nezaket kurallarına dikkat ediniz.

““Sünnetimi terk edene şefaatim haram oldu” hadisi” üzerine 1 yorum.

  1. HOCAM SÜNNET PEYGAMBERİMİZİN YAPTIKLARI YOLU OLDUĞUNA GÖRE PEYGAMBERİMİZDE İSLAMI EN GÜZEL ŞEKİLDE YAŞAYAN YOL TUTAN OLDUĞUNA GÖRE ONUN YOLU İSLAMI YAŞAMA YOLU HAK YOLU AYNEN KATILIYORUM SİZE HOCAM İSLAMLA SÜNNET ETLE TIRNAK GİBİ BENCE…

Bir cevap yazın