Gusul Abdesti Niçin Ve Nasıl Yapılır? (Gusül Abdestini Gerektiren Durumlar):

ayet- gevşemeyin ve üzülmeyinA- Gusul Abdesti Niçin Ve Nasıl Yapılır? (Gusül Abdestini Gerektiren Haller):   

1- Cinsel münasebette bulunan her müslüman kadın ve erkeğin ( çocukta olabilir)  gusul abdesti alması farzdır.

2- Rüyalanma durumunda erkeklerde uyandığında  meni gelmişse, kadınlarda bir yaşlık oluşmuşsa gusul abdesti gereklidir.

3- Erkek veya kadınlarda herhangi bir durumda ( kendi kendine düşünerek de olabilir) orgazm (boşalma) halinde de gusül gereklidir. Meniden önce mezi denilen berrak bir sıvı gelmesi durumunda gusül gerekmez. Ancak abdesti varsa abdest bozulur.

4- Lohusa olan kadının lohusalığı sona ermesi halinde veya, ay hali gören kadınların bu durumu 10 gün içinde sona erdiğinde gusül abdesti almaları farzdır, 10 günü geçerse(Hanefi Mezhebine göre) hastalık hali sayılacağından gusül abdestini aldıktan sonra, özürlüler konumuna girer. Yani; yukardaki üç maddeden birinin durumu oluşmadan gusül gerekmez. Sadece her namaz vakti girdikten sonra namaz abdesti alarak ibadetlerini yapabilir.

5- Erkekte koyu beyaz ve kadında akıcı sarı meni, yerinden şehvetle kopup çıkarsa cünüp olunur.

6– İhtilamla yani rüyada şehvetlenip uyandığı zaman, meni akmış olduğunu gören erkek ve kadın cünüp olur. Rüyada ilişkide bulunduğunu görür, fakat uyanınca meni akmamışsa, meni yoksa gusletmez. Bazı âlimler kadının menisi içeri akar, ihtiyaten yıkanması iyi olur demişlerdir.
7- Şehvetle yerinden ayrılan meni, idrar yolunda kalıp, daha sonra buradan, şehvetsiz de çıksa, gusletmek gerekir. İdrar yaptıktan veya bir müddet uyuduktan sonra çıkarsa gusül gerekmez.
8- İstimna [mastürbasyon] guslü gerektirir.
9- Cünüp olup, idrar yapmadan guslettikten sonra erkekte meninin geri kalan kısmı, şehvetsiz aksa, tekrar gusletmek gerekir. Bunun için, gusülden önce idrara çıkıp, idrar yolunda kalmış olan meni parçasını çıkardıktan sonra gusletmek lazımdır. Kadın yıkandıktan sonra kendisinden meni gelirse kendi menisi olduğu takdirde guslü tekrarlar; namazı tekrarlamaz. Kendi menisi gelmemişse bir şey icap etmez.

10- Zekerin (cinsel organın) ucu (sünnet kısmı), dübüre girince, meni aksa da, akmasa da, her ikisine gusletmek farz olur.
Hayz halinde de, temiz iken de kadına dübüründen yaklaşmak (ters ilişki) haramdır. Büyük günahtır. Livata veya cinsi sapıklık denilen oğlan kirletmek daha büyük günahtır. Hayvana tecavüz edene de gusül gerekir. Çok çirkin ve büyük günahtır.
11- İhtilam olduğunu hatırlamadan, meni görenin, gusletmesi lazımdır. Uyanıp, çamaşırında meni gören, ihtilam olduğunu hatırlamasa da gusleder. Mezi sansa ihtiyaten gusleder.
12- Kadın, kocasını düşünürken şehvetlense, sonra titreyerek, kasılarak sarımtırak bir akıntı yani meni gelse, gusül gerekir.

B- Abdesti Olmayanların Yapması Haram Olan Şeyler:

 1- Namaz kılmak,  Kur’an okumak kasdı ile Kur’an okumak. (dua ile ilgili ayetleri dua ve zikir niyeti ile okunabilir.)

2-Kur’an-ı Kerim’e el sürmek haramdır.

3- Kabe’yi tavaf yapamaz, camilere giremez.

C- Gusul Abdestinin Farzları 3′tür:

1-Temiz ve temizleyici,rengi, tadı ve kokusu bozulmamış  bir su ile(her türlü meyve suları ile abdest olmaz) ağıza su verip çalkalamaktır. (Dişlerin üzerinde yapışkan yemek artıkları varsa gusülden önce dişleri misvakla veya diş fırçası ile fırçalamak gerekir. Unutulursa gusül abdestten sonrada yapılabilir.)

2-Buruna su çekip temizlemek

3-Bütün bedeni kıl diplerine kadar yıkamaktır.

D- Guslün Sünnetleri :

1-  Öncelikle avret mahalli yıkanır ve gusle niyet ederek euzü çekip,  misvak kullanarak başlanır. Gusül abdestine niyet edilir.

2- Eller ve oyluklar yıkanır.

3- Namaz abdesti gibi bir abdest alınır.

4- Önce başa sonra sağ omuza, sonrada sol omuza üçer kez su dökerek her su dökmede beden ovalanarak yıkanır.

5- Suyu israf etmeden harcamalı.

6- Tenhada gusül abdesti alma yeri bulamayanlar, erkekler erkeklerin arasında peştamal de bulamazsa , teyemmümle gusül yapmalıdır. Aynı şey kadınlar içinde geçerlidir. Kadınlar erkeklerin içinde hiç bir surette yıkanamaz.

7- Yalnızken  gusül abdesti alındığında peştemal kullanılmalı . Bu yapılmazsa, kıbleye dönmemeli.

8- Gusül abdestinde de konuşmamalı.

9-Gusulden sonra bedeni havlu gibi şeylerle silmek gerek.

10- Elbiseleri çabucak giyinmeli ve çıplak dolaşmamalı.

11- Bir kimse bir havuz veya akarsuya dalsa ağzına ve burnuna su çekmiş olsa guslü tamamdır. Eğer ki bu kimse suyun içinde biraz beklerse veya hareket ederse, bu taktirde guslün sünnetleri de yerine gelmiş sayılır.

12- Gusülde bir uzvun suyu yere düşmemişse,  diğer organlarda yıkanabilir.   Kıbleye doğru peştemalsiz durulmamalı ve dua okumamalı.

13- Sağ elin işaret parmağıyla göbek deliği ıslatılır. Kulak kıvrımlarının ıslanmasına dikkat edilir.

14- Kadınların, küpe deliklerinin içinin ıslanması gerekmektedir. Küpe takmayanlar eski bir küpeyi ıslatıp, takıp çıkararak bu işi halledebilirler.

15-Hem namaz abdestinde hem de gusül abdestinde fazla dikkat edilmeyen önemli bir nokta var: Yüz yıkanırken serçe parmaklarıyla göz pınarları yoklanır, vaciptir.

16- Yıkanılan yerde su birikiyorsa çıkarken ayaklar yıkanır. Çıkarken ayakların soğuk suyla yıkanması sünnettir.

17- Gusül abdesti alındıktan sonra gusül ve namaz abdestini bozacak bir durum olmadıysa, bu abdestle her türlü ibadet yapılır, tekrar namaz abdesti almaya gerek yoktur.

18- Gusül abdesti aldıktan sonra bedenin bir yerinin yıkanmadığı, ağıza veya su buruna su alınmadığı hatırlanırsa, yeniden gusül abdesti almaya gerek yoktur. Yalnızca unutulan kısım ıslatılırsa abdest veya gusül tamamdır.

 

Not: Gusül abdesti almadan önce küçük abdest bozmak ve avret yerlerini yıkamak namaz abdestinin sağlığı açısından daha uygun olur.  Gusul ve abdestin farzlarından birini eksik yapanın guslü, abdesti ve namazı kabul edilmez.

 

(Visited 30.262 times, 3 visits today)
DIKKAT: Sitemize ya da yazarlarımıza hakaret veya küfür eden ve yazarlarımızı tehdit eden şahısların IP adresleri ve giriş saatleri sistemimiz tarafından kaydedilmektedir. Avukatımız aracılığıyla bu kişiler hakkında gerekli yasal işlemler başlatılacaktır. Yorum göndermeden önce nezaket kurallarına dikkat ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkat! Yorum yazmadan önce aşağıdaki uyarıyı okuyunuz:
5237 S.lı Türk Ceza Kanunu MADDE 125 Hakaret (1) Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.
(2) Fiilin, mağduru muhatap alan sesli, yazılı veya görüntülü bir iletiyle işlenmesi halinde, yukarıdaki fıkrada belirtilen cezaya hükmolunur.

Türk Ceza Kanununun yukarıda belirtilen maddelerine göre, sitemiz veya yazarlarımızın onur, şeref ve saygınlığını zedelemeye yönelik mesajlar gönderenler hakkında  gerekli yasal haklarımızı kullanacağımızı önceden bildiririz. Yorum yazarken nezaket kurallarına dikkat ediniz.

“Gusul Abdesti Niçin Ve Nasıl Yapılır? (Gusül Abdestini Gerektiren Durumlar):” üzerine 9 yorum.

 1. Cenabetli iken herhangi bir sevap islemek kisiye sevap olarak doner mi hukmu nedir?
  Kisi cenabetli iken yaptigi her guzel is sevap kendisine sevap olarak doner mi hukmu nedir cevabinizi merakla bekliyecem insaallah

  1. Bir namaz vaktini kaçıracak kadar cenabet gezmek büyük günahtır. Cenabet gezen namaz kılamaz. Kurana el süremez. Kabeye, camiye giremez. Oruçlu iken rüyalanma hhariç cünüp olanın orucu bozulur. Cünüpken sadaka verilebilir zekat verilebilir. Yardıma muhtaç birine yardım edilebilir.

 2. Uykuda değil fakat yolda iken akıntı oldu, tabi kontrol edemiyorum, eve gelince çamaşırda yarı kuru ıslaklık gördüm. meni yada mezi olduğunu nasıl ayırd edebilirim? gusül almalımıyım?

  1. 1- Rüyalanma durumunda erkeklerde uyandığında  meni gelmişse, kadınlarda bir yaşlık oluşmuşsa gusul abdesti gereklidir.

   2- Erkek veya kadınlarda herhangi bir durumda ( kendi kendine düşünerek de olabilir) orgazm (boşalma) halinde gusül gereklidir. 
   Meniden önce mezi denilen berrak bir sıvı gelmesi durumunda gusül gerekmez. Ancak abdesti varsa abdest bozulur.
   NOT: Meni koyu renkli, mezi ise renksiz saydam olur.

   3- Erkekte koyu beyaz ve kadında akıcı sarı meni, yerinden şehvetle kopup çıkarsa cünüp olunur.

   4– İhtilamla yani rüyada şehvetlenip uyandığı zaman, meni akmış olduğunu gören erkek ve kadın cünüp olur. Rüyada ilişkide bulunduğunu görür, fakat uyanınca meni akmamışsa, meni yoksa gusletmez. Bazı âlimler kadının menisi içeri akar, ihtiyaten yıkanması iyi olur demişlerdir.

   5- Şehvetle yerinden ayrılan meni, idrar yolunda kalıp, daha sonra buradan, şehvetsiz de çıksa, gusletmek gerekir. İdrar yaptıktan veya bir müddet uyuduktan sonra çıkarsa gusül gerekmez.

   6- Cünüp olup, idrar yapmadan guslettikten sonra erkekte meninin geri kalan kısmı, şehvetsiz aksa, tekrar gusletmek gerekir. Bunun için, gusülden önce idrara çıkıp, idrar yolunda kalmış olan meni parçasını çıkardıktan sonra gusletmek lazımdır. Kadın yıkandıktan sonra kendisinden meni gelirse kendi menisi olduğu takdirde guslü tekrarlar; namazı tekrarlamaz. Kendi menisi gelmemişse bir şey icap etmez.

   7- Zekerin (cinsel organın) ucu (sünnet kısmı), dübüre girince, meni aksa da, akmasa da, her ikisine gusletmek farz olur.
   Hayz halinde de, temiz iken de kadına dübüründen yaklaşmak (ters ilişki) haramdır. Büyük günahtır. Livata veya cinsi sapıklık denilen oğlan kirletmek daha büyük günahtır. Hayvana tecavüz edene de gusül gerekir. Çok çirkin ve büyük günahtır.
   8- İhtilam olduğunu hatırlamadan meni görenin, gusletmesi lazımdır. Uyanıp, çamaşırında meni gören, ihtilam olduğunu hatırlamasa da gusleder. Mezi sansa ihtiyaten gusleder.

   12- Kadın, kocasını düşünürken şehvetlense, sonra titreyerek, kasılarak sarımtırak bir akıntı yani meni gelse, gusül gerekir.

 3. Cenabet iken Facebook’a hadis ve dini öğütler yazmıştım. Bunları Silip, temizken tekrar yazmam gerekirmi?
  Birde bu halde iken verilmiş sadakaların sevabı olurmu?

  1. Gerekmez. Bir daha öyle yapmamak için Allaha söz ver kafidir.

 4. Gusül abdesti olmadan başka insanlara dini anlatmanın sevabı varmıdır? ve
  Gusül olmadan internet sayfalarına hadis ve ayet gibi dini öğretici yazılar yazılabilirmi?

  1. Gusül abdesti olmadan dini sohbet mekruhtur. Dini yazılar yazmak da öyledir. Cünüp iken Kurandan bir ayeti yazmak veya Kuranı tutmak ise haramdır.

Bir cevap yazın