Kurban Kimler İçin Vaciptir

Yeni GaleriKimler İçin Kurban Vacibtir:

Kurban Bayramında, Allahu Tealaya yaklaşmak niyeti ile kurban kesmek hür, müslüman ve mukim(yolcu olmayan), hali vakti yerinde olan ve büluğa ermiş  kimselere vacibtir.

Bir yıllık geliri veya aylık geliri, ev ihtiyacını ve kul borcunu  karşılamıyorsa, o kimse İmam-ı Muhammed’in içtihadına göre fakir sayılır. Fetvada buna göre verilmiştir.

Köle, mahkum, kafir, yolcu ve fakir olan kimselere vacip değildir.

 

NOT: Kurban için genel bilgi. Alttaki adresi tıklayınız:

http://www.islamdergisi.com/genel/kurban-nedir/

(Visited 105 times, 1 visits today)
DIKKAT: Sitemize ya da yazarlarımıza hakaret veya küfür eden ve yazarlarımızı tehdit eden şahısların IP adresleri ve giriş saatleri sistemimiz tarafından kaydedilmektedir. Avukatımız aracılığıyla bu kişiler hakkında gerekli yasal işlemler başlatılacaktır. Yorum göndermeden önce nezaket kurallarına dikkat ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkat! Yorum yazmadan önce aşağıdaki uyarıyı okuyunuz:
5237 S.lı Türk Ceza Kanunu MADDE 125 Hakaret (1) Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.
(2) Fiilin, mağduru muhatap alan sesli, yazılı veya görüntülü bir iletiyle işlenmesi halinde, yukarıdaki fıkrada belirtilen cezaya hükmolunur.

Türk Ceza Kanununun yukarıda belirtilen maddelerine göre, sitemiz veya yazarlarımızın onur, şeref ve saygınlığını zedelemeye yönelik mesajlar gönderenler hakkında  gerekli yasal haklarımızı kullanacağımızı önceden bildiririz. Yorum yazarken nezaket kurallarına dikkat ediniz.

“Kurban Kimler İçin Vaciptir” üzerine 2 yorum.

  1. Hocam bir mevzuyu merak ediyorum.Zenginlik ölçüsü olarak 80 kusur gram altın veya onun degerinde parası olan kişi zengin sayılıyor.Bu ölçü neye göre belirlenmiştir?Ölçü şöylemidir?;Bir kimsenin hiçbir geliri olmadan bir yıl boyunca hayatını idame ettireceği bir varlığa sahip olmasımı?Eğer öyleyse bunun tekrar günümüze uyarlanması gerekmezmi?O zamanda altının piyasa değeri günümüzle bir değildir.Çünkü aynı zamanda gümüşünde ölçüsü verilmiş ama gümüşü baz alırsak günümüz parasıyla 900 tl 1000 tl si olan zengin sayılıyor.Buda bir çelişki doguruyor ki,o zamanlarda gümüşün değeri daha fazlaydı.Altında yine aynı şekilde o günkü değeri ile şimdiki değeri bir değildir diye düşünüyorum.Eğer dediğim gibi nisab miktarı kişinin bir yıllık hiçbir geliri olmadan hayatını idame ettireceği bir miktar ise bunun günümüze tekrardan uuarlanması gerekmezmi?Temel yasamını idame ettireceği bir meblağ günümüze uyarlanmış olsa belkide 80 kusur altın değilde 200 gr altın değerinde para ortaya çıkacak.Biraz uzin oldu ama cevaplarsanız sevinirim.

    1. Zekat vermek için zengin olmak şartı değil nisap miktarı baz alınır. Bazı alimler zekat verecek durumda olanlar zengin sayılır demişlerdir. Bu o devirler için doğrudur ama bu zaman için nisaba malik kimse başka serveti de yoksa hiç de zengin sayılmaz ancak, Müslüman zengin olmasa da nisaba malik olduğu için zekatını vermek zorundadır.
      NİSAP TUTARI: Bir kimsenin sorumlu olduğu aile fertlerinin bir yıllık yiyeceği, içeceği, giyeceği, yakıtı eğitim masrafları(kira veriyorsa kirası) dışında, 96 gr altını olan veya onun karşılığında parası olan ve üzerinden bir yıl geçmiş olması halinde onun % 2.5 ini zekat olarak vermesi farzdır.

Bir cevap yazın